Arpacık Neden Olur?

27.9.2016 14:48:34 BilgeDede
Arpacık Neden Olur?" title=  

Arpacık göz kapağında görülen, genellikle kirpik diplerindeki bir enfeksiyonun yol açtığı, sivilce benzeri şişliktir. Bu şişlik aslında irin dolu bir apsedir ve çoğu kişide stafilokok adlı bakterinin yol açtığı göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Gözde ağrı, acı, batma, sulanma, kaşıntı, kızarıklık benzeri belirtileri vardır. Göz ışığa karşı hassaslaşabilir. Arpacık çoğunlukla göz kapağında, dışarıdan görülecek şekilde yer alır ama bazı kişilerde göz kapağının derinlerinde oluşması da mümkündür.

Gözde çıkan arpacığın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Gözlerinin şişmesi

– Gözlerde yanma hissi
– Göz ağrısı
– Bulanık görme
– Göz hassasiyet
– Gözlerin çevresinde kızarıklık
– Göz içinde kanlanma
– Göz içinde ve çevresinde kaşıntı

Genellikle oluştuğu bölgeden dışa doğru şişerek kırmızı bir hal alır. Bu durumda şişen bölgenin yırtılma ihtimali vardır, ancak yırtılması ve şişliğin içindeki iltihap sıvısının akması istenmeyen bir durumdur. Çünkü bu bölgede arpacık çıkmasının nedeni bağışıklık sisteminin güçsüz olmasıdır ve dolayısıyla patlaması durumunda enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir. Enfeksiyon kapma durumunda çok daha ciddi sorunlar baş gösterebilir ve görme sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden arpacıklar çok fazla ellenmemelidir. Eğer temas edilmesi gerekiyor ise arpacığın yırtılması ihtimaline karşın eller bol sabunla yıkanarak temizlenmeli ve arpacığın yırtılmamasına dikkat edilerek tırnaklardan uzak tutularak temas edilmelidir. Arpacık, yırtılması kolay olan bir oluşum değildir ancak yırtılması durumu ciddi anlamda tehlike içerdiğinden dolayı korunmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Arpacığın oluşmasına neden olabilecek bazı etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Uykusuzluk

– Su kaybı

– Yetersiz beslenme

– Kötü hijyen koşulları


Gözde çıkan arpacığın tedavi edilmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 

Evde Arpacık Tedavisi

 

Arpacık sıklıkla, herhangi bir özel ilaca ya da tedaviye gerek kalmadan bir – iki hafta içerisinde, içindeki iltihabın boşalmasıyla kendiliğinden geçer. Bir hafta sonrasında gözünüzdeki arpacık hala iyileşmemişse bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Arpacığı kesinlikle kendi kendinize patlatmayı denememelisiniz. Bunun yerine evde sıcak kompres yapmayı deneyebilirsiniz.

Sıcak kompres: Temiz bir bezi sıcak suyla ıslatın. Ancak suyun gözünüzü yakacak kadar da sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak kompresi 5 ila 10 dakika kadar arpacık olan gözün üzerinde tutun. Bunu arpacık geçene kadar günde 3-4 kez tekrar edin.

Sıcak kompres arpacıktaki iltihabın akmasını kolaylaştırır ve iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca göz bölgesinin temizliğine özen gösterin. Özellikle de kirli ellerle gözünüze veya arpacığa dokunmamaya özen gösterin.

Arpacık geçene kadar kontakt lens kullanmamanız ve makyaj yapmamanız tavsiye edilir.


Antibiyotikler:
Bazı durumlarda enfeksiyonun giderilmesi için hap veya göz damlası şeklinde antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir. Antibiyotik tedavisinin gerekip gerekmediğine, enfeksiyonun ciddiyetine bakarak doktor karar verecektir.

Cerrahi müdahale: Eğer gözünüzdeki arpacık kendi kendine iyileşmiyorsa ve enfeksiyon ilaçla da geçecek gibi değilse, bu durumda doktorunuz, ufak bir cerrahi müdahale ile iltihabın boşaltılması kararını verebilir.


Arpacık Nasıl Önlenir?

 

Her insanın hayatında bir iki kez ortaya çıkan bir arpacık deneyimi olabilir. Kendi durumunuzda eğer arpacığın sık tekrarlamaya başladığını düşünüyorsanız büyük olasılıkla göz temizliği konusuna daha büyük önem vermeniz gerekiyordur.

Sabah yüzünüzü yıkarken ya da duşta, yumuşak ve temiz bir beze bebe şampuanı dökerek veya temizleme mendilleri yardımıyla kirpik diplerinizi ayrıca silebilirsiniz. 

Temizlikten konu açılmışken, gözlerinizi kesinlikle kirli havlularla veya kirli ellerle temas ettirmemelisiniz.


Arpacığa yol açan bir göz hastalığınız,  alerjiniz veya cilt hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için bir cilt doktoruna görünebilir ve ayrıca ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırabilirsiniz.

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır