Patron çocuklar

24.9.2016 22:29:25 BilgeDede
Patron çocuklar" title=  

Çocuğumuz en değerli varlıklardır. Onlar için hayatımızda çoğu şeyi belki de her şeyi göze alabiliriz. Aile ayrılmaz bir bütündür ve bizim muazzam parçalarımız da çocuklarımızdır. Peki ya onların her istediklerini yapmaya çalışmak/yapmak ne kadar doğru? Onlar mutlu olsun istiyoruz fakat her şeylerine evet demek onları sadece evin patronu yapmaz mı sizce? 
Küçüklüğünden itibaren çocuk “sürekli evet” şeklinde yetişirse ileriki hayatında çözemeyeceği sorunlara ve tedavi edemeyeceği yaralara neden olur. Bir birey çocuğu karşısında ne kadar şefkatli ve vefakâr ise bir o kadar da somut ve net olmalı. Çocuğunuza sınır koymak sizin katı olduğunuzu göstermez, onun güvenliğini düşündüğünüzü gösterir. Sizin ona karsı en sağlıklı tutumunuz demokratik davranmanızdır. Çünkü demokratik tutum anne-baba ile çocuk arasında oluşan sorunların iş birliği yaparak çözümlenmesini sağlar. Çocuğunuz istediklerini yapmanız konusunda ısrarcı iken 3. Şahısların müdahalesine izin vermeyin. Bu sizin onun üzerinizde ki disiplininizin azalmasına neden olabilir. Bunun yerine doğrusunun ‘şu şekilde’ olması gerektiğinin eğer ‘bu şekilde’ yaparsan sana daha çok fayda sağlar gibi cümlelerle destekleyebilirsiniz. 

Çocuklar her zaman bizim için dalında bir çiçektir. Bu çiçek ona en güzel şekilde su dökülmeyi ve intizamla bakılmayı hak ediyor …


 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır