En tehlikeli ilk yardım hataları

23.9.2016 23:26:53 BilgeDede
En tehlikeli ilk yardım hataları" title=  

Kulaktan dolma bazı ilk yardım müdahaleleri hastaya yardım etmekten ziyade daha fazla zarar verebilir. İşte en tehlikeli ilk yardım hataları.

 

Ateşiniz varken terlemeye çalışmak
 
Hastayken vücudunuz ısınıyor ancak titriyorsanız ateşiniz yükseliyor demektir. Sıcaklık enfeksiyonla savaşmak için yardımcı olsa da ateşin daha da yükselmesine sebep olur.

 

Sarası tutan birinin ağzına birşey sokarak dişlerini açmaya çalışmak

 
Bunu yapmaya çalıştığınızda hastanın dişlerini bile kırabilirsiniz. Epilepsi krizi geçiren kişiye yapılabilecek en doğru şey başının altına yumuşak birşey yerleştirmek. Bu, beyin sarsıntısı geçirmesine engel olabilir. Spazmlar geçtikten sonra hastayı yan çevirin.

 

Yanığa hemen krem sürmek
 
Bir yeriniz yandığında ısı düşündüğünüzden daha derine iner. Bu durumda yapılacak ilk müdahale 15 dakika boyunca soğuk suya sokmak. Böylece fazla ısının içeride hapsolmasına engel olabilirsiniz. Krem uygulamasını 20 dakika ya da daha sonra yapın.

 

Yaralıyı profesyoneller gelmeden hareket ettirmek
 
Bir kazaya rastladığınızda yaralıyı hareket ettirmek durumunu daha kötü hale getirebilir. Bunun yerine ambulans çağırın ve herhangi bir kanama varsa durdurmaya çalışın.

 

Boğulan birinin sırtına vurmak
 
Boğulan kişinin sırtına vurmak boğazındaki şeyin daha derine inmesine sebep olur. Doğru müdahale kişinin eğilmesini sağlayıp 2 kez yavaşça nefes almaya çalışmasını söylemek. Böylece nefes yolları açılabilir.

 

Bilinç kaybı yaşayan birinin dilini çekmeye çalışmak
 
Sırtüstü yatırmak dilinin daha da geri gitmesine ve nefes alamamasına neden olur. Bu durumda yapılması gereken, kişiyi yan çevirmek.

 

Herhangi bir atardamar kanaması yokken turnike yapmak
 
Herhangi bir kanamada turnike uygulamak yanlıştır. Atardamar kanaması sıradan bir kanama gibi değildir, fışkırarak akar. Bu durumda koltukaltının aşağısından turnike yapmak gerekir. Diğer türlü kanamalarda sarmak yeterli olacaktır.

 

Donan uzuvları ovmak ve sıcak suya maruz bırakmak
 
Bu şekilde ancak durumu daha kötü hale getiririz. Eğer vücudunuzun bir bölümü soğuktan donuyorsa önce soğuk suya sokun. Suyun sıcaklığını yavaş yavaş arttırın.

 

Yardım etmeden önce durumu muhakeme etmemek
 
İlk yardım yapmadan önce durumu değerlendirip doğru adımı belirleyin. Elektrik çarpmış birine dokunduğunuzda siz de çarpılacaksınız. Doğru adım, elektrik kaynağını kapatıp ahşap bir objeyle kişiyi elektrik kaynağından uzaklaştırmak ve acilen ambulansı aramak.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır