Papatyanın Faydaları

23.9.2016 21:59:08 BilgeDede
Papatyanın Faydaları" title=  

Papatyalar halk arasında kır çiçeği olarak adlandırılırlar. Çoğu zaman yol kenarlarında, bahçelerde, hatta kaldırımlarda kısacası her boş alanda rastlanabilir. Aslen anavatanı Türkiye’dir. En büyük özelliği her sapta bir tane bulunmasıdır. İlkbahar başlangıcından itibaren açan papatya, Otsu bir yapısı olduğu için kendiliğinden her yıl yeniden açar. 


Sağlık Açısından Önemi

Papatyaların ilaç olarak kullanılması İslamiyet’ten önceye dayanır. Mısır ve Roma’da ilaç yapımında en çok tercih edilen bitki türüdür. Modern tıpta da pek çok ilaçta günümüzce kullanılmaktadır. 

Günümüzde de çok yaygın olarak kullandığımız papatya çayının birçok hastalık için tedavi edici özelliği vardır. Papatya çayı sinüzite, uyku sorunları ve stres için de kullanılır. Özellikle ağız-diş ve boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Taze kullanılacağı gibi kurutulup muhafaza edilmiş hali de değerlidir. Hafif acımsı, lezzetli, iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı, sindirim sistemi gazlarını gidericidir. Her tür iltihaplanmalara, adet olmama hallerinde, bebeklerde karın ağrısından mide rahatsızlanmalarına kadar faydaları mevcuttur. 

Elbette ki faydaları saymakla bitmiyor, insanlar dış görünüşlerine doğal olarak önem verirler özellikle de bayanlar yüz ve ciltleri kusursuz olsun isterler. Antikçağlardan kalan bilgilere göre yüz ve cilt güzelliği bakımında papatya geleneksel bir elemandır. Suyu kaynatıp haftada sadece birkaç kez yüzünüzü yıkarsanız o zaman doğal bir tazelik ve güzellik kazanacaksınızdır. Aynı zamanda alternatif tıp papatya banyolarının sinir sistemini en iyi şekilde etki edeceğini söyler. Aynı şekilde Papatya yağı ve Papatya merhemi de doğal yöntemlerdendir.


Toplanması ve Kullanımı 

Papatya çiçeğinin şifasından yararlanmak için mayıstan ağustosa kadar olan süreçte çiçekler sapsız bir şekilde toplanmalıdır. Gripte de en çok tercih edilen Papatya Çayıdır. Çünkü terletici ve aynı zamanda sakinleştirici bir özelliği vardır. Çayın içilebileceği en uygun vakitler kahvaltı öncesi, kahvaltı ile öğle ve öğle ile akşam yemeği arasıdır. 
Ayrıca hepimiz günlük yaşantılarımızda oldukça gergin ve stresli olabiliyoruz. Bu durumda tek çaremiz papatya çayıdır, sayesinde kısa sürede sakinleşip rahatlayabilirsiniz.  
Nihayetinde papatyalar beyazlığı, saflığı, masumluğu, az olan kokusu ve güzelliğinin yanında bize kâinatta kırlarda eşsiz bir şölen ve faydalarını sunuyor. Her yerde papatyaları görebilirsiniz ama çokluğu bu yararlarını eksiltmez. 

Sizce de hayatımızda Papatyalara yer açmanın vakti gelmedi mi?

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır