Iftar ile sahur arasında neler yenilmeli, neler içilmeli ?

7.6.2016 16:26:13 BilgeDede
Iftar ile sahur arasında neler yenilmeli, neler içilmeli ?" title=  
Ramazan ayinda diger aylarda oldugu gibi günlük enerjiyi ve besin ögelerini yeterli ve dengeli beslenerek saglamak gerekmektedir. Günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç ögün tamamlanmali ve sahur ögünü atlanmamalidir.

Sahurda;

Ramazanda gün boyu aç kalinacagi için gece yatmadan yemek yiyip yatmak yerine, sahura kalmak en dogrusudur. Sahura kalkilmadigi takdirde açlik süresi çok daha fazla uzayacaktir. Bu durumda kan sekeri günün daha erken saatlerinde düserek, gün içinde kisinin veriminin azalmasina ve metabolizmasinin yavaslamasina yol açacaktir. Bu yüzden mutlaka sahura kalkilmali ve yemek yerine; süt, çay, taze sikilmis meyve suyu, bitki veya meyve çayi, yumurta, peynir, zeytin, esmer ekmek veya çok tahili gevrek, süt, kuru / taze meyveden olusan kahvalti alternatifleri tercih edilmelidir.

Iftarda;

Uzun süren açlik sonrasi, iftara 1 kase mercimek, sebze gibi posali bir çorba ile baslayarak 5-10 dakika kadar yemege ara verilmeli, ardindan ana yemeklere devam edilmelidir. Etli veya etsiz sebze yemekleri, pilav, makarna, esmer ekmek gibi tahillar, kurubaklagil yemekleri, yogurt, ayran, cacik, salata, meyve gibi lif orani yüksek bir iftar yemeginin sindirimi de daha kolay olacaktir. Hizli yemekten kaçinilmali, yiyecekler yavas yavas ve iyice çignenerek yenilmelidir. Daha hafif ve saglikli olmasi için yiyecekler kizartma ve kavurma yerine; haslama, izgara yapma, bugulama veya firinda pisirme yöntemleri ile hazirlanmalidir.

Sivi Tüketimi;

Ramazan ayinin yaz mevsiminde olmasi ve sahurla iftar arasinda çok uzun saatler olmasi nedeniyle günlük sivi ihtiyacinin karsilanmasi daha da çok önem kazanmaktadir. Günde ortalama 2-2,5 litre (10-12 su bardagi) su içilmelidir. Bununla birlikte ramazanda sivi ihtiyacini karsilamak için ayran, taze sikilmis meyve suyu, soda, bitkisel çaylar vb. sivilari sik sik tüketmek gerekmektedir. Çay ve kahve, demirin emilimini azalttigi için, yemekten en az 45 dk sonra içilmelidir. Sicak havalarda fiziksel aktivite ve terlemeyle birlikte vücutta su ve tuz kaybi daha da artmaktadir. Bu gibi durumlarda tuzlu ayran, soda(aksi bir durum söz konusu degilse ) gibi vücuttaki elektrolit dengesini saglayacak olan içecekler tercih edilmelidir.

Kabizlik !

Olusabilecek kabizligi önlemek için, lif orani yüksek gidalar; kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru bakla, kuru börülce, kuru barbunya, soya fasulyesi), kepekli tahillar (esmer ekmek,tam tahilli gevrek, kepekli pirinç - makarna - eriste - un), sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Soyulmadan yenilebilen sebze ve meyveler mümkünse kabuklariyla tüketilmelidir. Iftar ile sahur arasinda belirli araliklarla su ve diger içeceklerden yeterince içilmelidir.

Tatlilara Dikkat!

Ramazan ayinda tüketimi artan tatlilar sismanliga neden olan önemli yiyeceklerdir. Iftardan sonra tatli tüketilecekse lokma, tulumba, baklava gibi agir, serbetli tatlilar yerine; az olmak sartiyla güllaç, sütlaç, puding, komposto, hosaf gibi sütlü, meyveli tatlilar tercih edilmelidir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır