Akıllı Telefonlar Yaratıcıların Yerini Alabilir mi?

22.9.2016 12:07:05 BilgeDede
 Akıllı Telefonlar Yaratıcıların Yerini Alabilir mi?" title=  
Eğer akıllı telefon kullanıcısıysanız, bu cihazların gerçekten de insanın hayatını kolaylaştırıcı etkilerinin ve üstün teknolojilerinin muhtemelen farkındasınızdır. Aslında bu cihazlara bağımlı halde yaşayadığımızı kolaylıkla söylemek mümkün. Gerçekten de cebimizdeki bu bilgisayarlar ile etkileşimimiz ile bir bağımlının uyuşturucusunu araması arasında bir paralellik bile kurulabilir.

Bu cihazlarda bizi kendine çeken ve sürekli kendini kurcalamamızı sağlatan bir şey var. Bizim akıllı telefonlara olan bu düşkünlüğümüz medikal araştırmacıların da tabii ki ilgisini çekiyor. Bilim insanları, hastane ortamındaki anksiyete ve acıyı kontrol altında tutmak için bir akıllı telefon oyunundan faydalanıp faydalanamayacaklarını çözümlemek için araştırma yürütüyorlar.

Yapılan bu çalışma anestezi uzmanlarının kongresi olan World Congress of Anaesthesiologists (WCA)’de sunuldu. Araştırmaya göre, akıllı telefonlar gibi dikkat dağıtıcı cihazların, çocuklara genel anesteziye girmeden önce anksiyete seviyelerini azaltmak için verilen yatıştırıcı ilaçların yerini alması mümkün olabilir. Araştırma ayrıca ebeveynlerin anksiyete seviyelerinin de çocuklarının dikkati bir akıllı telefon ya da tabletle dağıtıldığı zaman azaldığını gösteriyor.

Aslında araştırmanın sonuçları çok da şaşırtıcı değil. Araştırmanın yazarlarından Dr. Dominique Chassard da böyle düşünüyor. Chassard: ‘’Elde ettiğimiz sonuçlara tamamen şaşırmış değiliz. Bütün dikkat dağıtma formları anksiyeteyi azaltmada işe yarıyor, ayrıca filmler ve videolar da çocuklardaki anksiyeteyi azaltmakta oldukça efektif olabiliyor. Şimdiki zamanda ise çocuklar tabletlere oldukça aşinalar ve bundan dolayı da çocukların dikkatlerini medikal çevreden uzaklaştırmak için en iyi yöntem bu olabilir. ‘’

Bilim insanları yaptıkları araştırma kapsamında, geçirecekleri cerrahi operasyon öncesinde akıllı cihazlarla dikkati dağıtılan çocuklarla, sakinleştirici olarak kullanılan bir ilaç olan midazolam kullanan çocukların anksiyete seviyelerini hem operasyon öncesinde hem de sonrasında ölçüp karşılaştırdılar. Araştırmacılar aynı zamanda bu çocukların ebeveynlerini de incelediler. Bulgulara göre dikkatleri akıllı cihazlarla dağıtılan hastaların anksiyete seviyeleri, midazolam kullanan gruba göre oldukça düşük seviyelerde.

Yapılan bu araştırma gösteriyor ki, aslında her gün yanımızda olan bazı cihazların vücudumuz üzerindeki etkilerini lehimize çevirmek mümkün. Bu çalışmanın bulguları her ne kadar şaşırtıcı olmasa da, yan etkileri olan bazı ilaçların yerinin aslında başka yollarla da doldurulabileceğini görmek oldukça önemli.

Bu içerik HowStuffWorks’de yayımlanan Mobile Device Distraction as Effective in Kids as Sedative yazısından derlenmiştir.

Görsel: B. BUSCO/GETTY IMAGES

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır