Çam Kozalağı Mucizesi

17.9.2016 21:05:13 BilgeDede
Çam Kozalağı Mucizesi" title=  

Astım, öksürük, bronşit, grip, nezle ve balgama karşı 5 adet yeşil çam kozalağı doğranıp üzerine su konur. 24 saat bekletilir, yarım saat kaynatılır. Şeker veya balla tatlandırılır, elde edilen mayiden günde 3 çay kaşığı içilir. Veya 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış taze kozalak konur, 10 dk kaynatılır, tatlandırılır, günde 1 bardak içilir. Veya taze kozalak suya konulur, 1 gece bekletilip içilir.


Astım ve bronşitte 4 kilo suya, 20 adet kozalak parçalanıp konur, üzerine 1-5kilo limonun suyu sıkılır, 1 kilo kalıncaya kadar kaynatılır, sabahları aç karna 1 çay bardağı içilir ton, benzin gibi eriyiklerde sulandırılarak deriye sürülür.


Sarı Katran (Sedirağ, Katran yağı): Sarı katran elde edilen ağacın dalları kaynatılır, elde edilen su yundan içilirse içteki ve dıştaki yaralan iyi eder. Gül ve zeytinyağı ile kaynatılu, suyu saçlara sürülürse dökülmelerini önler. Meyveleri bal ile Macun yapılıp yenilirse göğüs ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir.


Uyuzda, yaraların temizlenmesinde, saçların kepeklenmesine karşı kullanılır. Diş eti çekilmelerinde dişlere katran sürülürse iyi olur.Katran özellikle egzamada faydalıdır, egzamanın akut safhasından sonra kullanılmaktadır. Akut devrede % 1 fenol veya diğer bir antiseptik eklenmiş kalarnin sürülür, kaşınmanın giderilmesi için aspirin veya parasetamol kullanılır.

 


Bazı dermatozlarda sedefte, kepekli egzamada ve siviıcelerde kullanılır. Katranın kanser oluşumuna yol açtığı söylerıirse de insanda yıllar boyu sürülmedikçe kanser yapmaz.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır