Brexit nedir?

8.9.2016 15:46:38 BilgeDede
Brexit nedir?" title=  
Yakın tarihten itibaren Avrupa Birliği’nin sık sık gündemine oturan kavramlar arasında yer alan “brexit” kavramı, İngiltere ve ilişki içerisinde olduğu AB’nin ilişkisini yakından ilgilendiren bir kavramdır. Brexit anlam olarak İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden tamamen çıkışını temsil etmektedir. Kelime açılımı olarak da “Britain” ve “Exit” kelimelerinin birleştirilmesinden meydana getirilmiştir.
 
Brexit referandumu ne zaman diye beklenirken 23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen oylamada 33,5 milyon kişi oy kullanmış; bu brexit anket sonuçlarına göre de yüzde elli ikilik bir kısım AB’den ayrılma yönünde oy kullanmış, yüzde kırk sekizlik dilim ise AB’de kalma yönünde oy kullanmıştır. Ancak AB’den ayrılma adına oy kullananların sayısı daha fazla olduğu için İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştır.

Brexit’in ortaya çıkış süreci nasıldır?

1973 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan İngiltere’nin, şuanda iktidarda olan yöneticileri Muhafazakar parti, İngiltere’nin AB’den çıkışından ziyade bu üyeliği 2017 yılı bitimine kadar devam ettirmek istediğinden dolayı ortaya çıkartılan bu kararın yeniden değerlendirilmesi adına bir referandum daha yapılmasını öngörmektedir

2015 yılının Mayıs ayında İngiltere’de yapılan genel seçimin sonuçlarında tek başına iktidar olmayı başarabilen David Cameron, Muhafazakar partinin başındadır. Kendisinin özellikle AB üyeliğini devam ettirmeyi istemesinden ötürü brexit anket sonuçlarından çıkan AB üyeliğinden çıkılsın kararı hem partisi için hem de uluslar arası nüfuzu için bir takım problemler meydana getirebilecektir.

David Cameron, AB parlamentosuna üyelikten çıkılmadan önce 4 farklı alanda belirli istekler sunmuştur. Bu isteklerin ilki İngiltere’ye gelen göçmenlerle alakalıdır. Cameron’a göre, İngiltere’ye gelen göçmenlerin devlet hibesinden yararlanmasının önü kesilmelidir. Ayrıca bu göçmenlerin bu tip yardımlardan yararlanmaya devam edebilmesi için en az 4 yıl boyunca İngiltere’de yaşamış olması ön koşulunun getirilmesini istemiştir. En çok tartışılan isteğin bu olmasından ötürü uzun süre gündemden düşmeyen David Cameron’ın bu isteği çoğu Londralı tarafından uygunsuz görülmüştür.

Son olarak 3 ve 4 Eylül 2015 tarihinde yapılan brexit anketleriyle ilgili sonuçlarda, Avrupa birliğinden çıkmak isteyenlerin sayısında bir hayli artış olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan ankete katılan bireylerin yüze kırk üçlük bir kesimi İngiltere’nin Avrupa birliğinden çıkması gerekliliği yönünde oy kullanmıştır. Bunun yanında yüzde kırklık bir kesim ise İngiltere’nin aynı şekilde AB üyesi olarak yoluna devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Bunun dışında yüzde on yedilik bir kesim kararsızlık yönünde oy kullanmıştır. Halkın kafasının karışık olduğu bu önemli konu hakkında yaz aylarında tekrardan bir anket yapılmış; yüzde 37’lik bir kesin birlikten çıkılması yönünde, yüzde kırk beşlik bir kısım birlikte kalınması yönünde ve yüzde on sekizlik bir kısım da kararsızlık yönünde oy kullanmıştır.

Son olarak 2-3 hafta öncesinde yapılan genel anket sonucunda da halkın kararına göre İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasına karar verilmiştir. Böyle bir kararın ortaya çıkmasıyla ilgili pek çok olumlu ve olumsuz iddia ortaya atılmıştır. Aynı şekilde Yunanistan için de düşünülen “grexit” konusu da gündeme gelmiştir. Grexit ne demek diye araştırıldığında, Yunanistan’ın Almanya ve diğer Avrupa birliği ülkelerinde kullanılan ortak para birimi Euro birliğinden çıkıp kendi mali durumlarını düzeltme yönüne gitmesi gerekliliğinin olup olmadığı konusu olduğu ortaya çıkmaktadır.

Konu hakkında uzmanların yaptıkları görüşler neticesinde de, İngiltere’nin AB’den çıkması neticesinde hem Brüksel’in hem de Londra’nın hem ekonomik olarak hem de siyasi açıdan bir takım geri dönüşler alacağı yönünde fikirler ortaya atılmıştır. Özellikle ekonomik alanda bir takım endişelerin oluşmasına sebebiyet veren bu durum, önümüzdeki 2017 referandumunda tekrardan evet kararı çıktığı takdirde hem İskoçya’nın bağımsızlık baskınısı arttırmakta ve Birleşik Krallığı dağılma sürecine sokmakta olacaktır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır