Sigarayı nasıl bırakırım

24.8.2016 10:37:37 BilgeDede
Sigarayı nasıl bırakırım" title=  
Sigaranın sağlığa etkisini hepimiz biliyoruz. Ülkemizde pek çok yerde artık sigara yasaklanıyor sağlıkçılar sıklıkla bize zararlarını anlatıyor. Sigara içen herkes mutlaka bırakmayı düşünür fakat bu konuda bazen yeterli sabrı gösteremez. Sigarayı nasıl bırakabilirim derseniz işte püf noktaları ;
 
Sigarayı neden bırakmak istediğinize karar verin. Sigarayı bırakmanın bir nedenini bulmalısınız bu arkadaşınız bırakıyor veya iş yerinde sigara içmek yasak gibi bir neden olmamalıdır. Sağlığınızın ne kadar etkilendiğini düşünün, kanser olmak istemiyorum deyin. Sigarı bırakmayı gözünüzde ne çok büyütün ne de çok hafife alın. Karar verin ve mantıklı bir dayanağınız olsun. Önemli olan bu dayanağa kendinizin inanmasıdır.

Sigarayı bıraktığınız gün zayıf hissediyor ve tekrar içmek istiyorsanız unutmayın yardım alabilirsiniz. Sigara bırakmak hem psikolojik hem de kimyasaldır. Bu nedenle onu neden içtiğinizi düşünün. Kendinizi yalnız ve zayıf bulduğunuz anlarda sigaraya ihtiyaç duyuyorsanız psikolojik alacağınız destekle bunu atlatabilirsiniz. Kimyasal bağımlılık ise yaklaşık 1 hafta içinde azalmaya başlayacaktır. Fakat sigara bırakma eyleminde %95 sigara bağımlılığına geri dönmektedir. Bu nedenle yardım isteyin ve alın. Tıpta geliştirilen bazı ilaçlar, nikotin bağımlılığının etkilerini yok edebiliyor. Bu arada bu ilaçları kullanırken sigara içseniz bile eskisi kadar zevk alınmamaktadır. Fakat, bu ilaçları doktora danışmadan almamalısınız.

Sigarayı bırakınca ailenize ve yakın çevrenize bunu belirtin. Ortamlarınızda sigara içmeye izin vermeyin ve kararlı olun. Kendinizi kötü hissedince yoga , spor, müzik dinlemek, tespih çekmek veya sakız çiğneyebilirsiniz. Yani kendinizi oyalayabilirsiniz. Kahve ve çay alışkanlıkları sigara ile çok bağlantılıdır. Bu nedenle size sigarayı hatırlatacak bu alışkanlıklardan bir süre uzak durun. Evinizde olan tüm çakmak, kül tablası gibi size hatırlatacak her şeyi kaldırın. Evde tam bir temizlik yapın ve perdeler, halılar, kıyafetleri yıkayın.

Sigarayı bıraktığınızda bütçeniz mutlaka rahatlayacaktır. Arttırdığınız ve elinize geçen bu para ile kendinize bir ödül koyun ve onu mutlaka alın. Bu arada bol sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler sigara ile kaybettiğiniz pek çok vitamini yerine koyacak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır