Paleontoloji nedir

23.8.2016 07:53:18 BilgeDede
Paleontoloji nedir" title=  

Dünya üzerindeki milyonlarca yıl önceki hayatı inceleyen taş ve fosil bilime verilen isim paleontolojidir. Değişik jeolojik zamanlarda dünya üzerinde yaşayan canlılar toprak altında kalmışlar ve fosilleşmişlerdir. Paleontoloji bu fosilleri inceleyerek, o devirleri ortaya çıkarmaktadır.

 

 

Paleontoloji, jeoloji, biyoloji, coğrafya, kilmatoloji ile yakından ilgilidir. Paleontolog  bu bilimlerin hepsi hakkında fikir ve bilgi sahibi olmalıdır. Fosiller üzerinde ki yaşanan yılları, geçirdikleri evrimleri, yaşam ortamlarını incelemektedir. Leonardo da Vinci tarihteki ilk paleontologdur. Mısırdan gelen kireç taşı örneklerini incelemiş ve kapsamlı notlar almıştır.

 

Paleontoloji iki dala ayrılır. Makro ve mikropaleontoloji olarak. Mikro olan paleontoloji, mikroskop ile incelenen bir daldır. Mikro grupta, jeologlar ile birlikte çalışılır. Makro’da ise, büyük fosiller incelenir.

 

Bugün hayvan ve bitkilerin fosillerinden tarih boyunca geçirdiğimiz evrimde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle paleontoloji önemli bir bilim dalıdır.

 

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır