Libido Nedir ?

22.8.2016 17:21:17 BilgeDede
Libido Nedir ?" title=  
Libidonun en basit anlamı cinsel isteklilik ve cinsel dürtü halindeki hislerin genel adıdır. Latince ”libd” kelimesinden türetilmiş. Latincede de bu kelime şehvet, arzu gibi anlamları ifade etmektedir. Libido kadınlarda ve erkeklerde, karşısındakine cinsel olarak bir elektrik hissetmek ve cinsel olarak birleşme yaşamak arzusunu ortaya çıkartır. Erkeklerde çok daha kolay artan libido seviyesi, kadınlarda aynı oranda hızlı artış göstermez. Çünkü erkeklerin cinsel ilişkiye girmek için aradığı şartları ya da ön koşulların kadınlarınkiyle çoğu zaman pek alakası yoktur. Çoğu erkek için karşısındaki kadından etkilendiği ve onunla seks yapmak istediği sürece zamanın ve ortamın çok da önemi yoktur: Ancak kadınlarda bu dürtünün etkin faaliyete geçmesi için kendini güvende hissedebileceği bir ortam, kendini güvende hissedeceği şartlar, stresten ve gerginlikten uzak rahat rahat paylaşımda bulunabileceği bir erkek vb. bir çok şart sıralanabilir.

Libidonun keşfediliş süreci

Libido aslen Sigmund Freud tarafından iyice araştırma konusu yapılmış bir terimdir. Ona göre libido sadece bir seks dürtüsü değil, tam tersine insanın kendisine zarar veren ve içinde bir yerlerde gizli tuttuğu dizginlenemez potansiyelini ifade etmektedir. Ve libidonun vücut için zararlı olduğuna gönülden inandığı için bu fikrini empoze olarak alan tıp dünyası libido düşürücü dahi icat etmiştir. Freud, libidonun insan bedeninde tamamen içgüdüsel bir cinsel uyanış olduğunu ifade etmiştir. İnsan oğlu her geçen yıl biraz daha uygarlaştığından bu cinsel dürtü içinde bulunulan uygarlıkla çelişir ve insanın da kendi içinde bir çatışması olur. Bu çatışmayı Freud ”nevroz” olarak tanımlamıştır.

libidonun-tarihi

Bu nevrozdan sonra insan içerisindeki bastırılmış bu libidoyu hayattaki başka konular ve alanlara yönlendirmek durumunda kalır ve bunun adına da ”yüceltme” denmektedir. Libidonun bu şekli alması insanın hayatı içerisinde daha yaratıcı şeylerle uğraşmasına vesile olmaktadır. Örneğin; sosyal alanlarda daha başarılı olabilen bir erkek ya da bir kadının yine aynı noktaya gelerek bu başarısını da seks yapmasını kolaylaştıracak ilişkiler ya da ortamlar içerisine girmesini sağlayabilir. Libidonun bu koşullar haricinde artmasını ya da azalmasını sağlayıcı etmenler de bulunmaktadır. Örneğin; çok uzun zamandır cinsel ilişki yaşamama, erken yaşlardan beri içerisinde bulunan cinsel açlık, erkeklerde ve kadınlarda cinsel organlarındaki sağlık problemleri, aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk ve daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz sebepler cinsel istekliliği yani libidoyu arttırabilir ya da azaltabilir. Libidonun sağlıklı bir cinsel ilişki ya da ”iyi” olarak adlandırılabilecek bir cinsel yaşam için var olması hoş bir durumdur, ancak aşırı derecede libidoya sahip olan kadınların ya da erkeklerin kişisel ya da toplumsal bir takım sıkıntılar yaşaması çok da olanaksız değildir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır