Sağlıklı yaşam için öneriler

21.8.2016 20:28:30 BilgeDede
Sağlıklı yaşam için öneriler" title=  
YDÜ Hastanesi Diyetisyeni Gültaç Dayı, 6 Haziran Diyetisyenler Günü dolayısıyla, diyetisyenlerin çalışma alanları ile ülkemizde ve dünyada beslenmeye bağlı hastalıklarla ilgili bilgiler verirken, yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam önerilerinde bulunarak, tüm diyetisyenlerin diyetisyenler gününü kutladı.

Diyetisyen Gültaç Dayı, ülkemizde ve dünyada kötü beslenmeye bağlı kronik hastalıkların hızla arttığını belirterek, “Günümüzde halkın sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda çalışmalarını sürdüren diyetisyenler çeşitli tedavilerle, sadece kilo vermeyi değil, dengeli beslenerek sağlıklı yaşamayı sağlamakta ve buna bağlı çeşitli hastalıkların riskini en aza indirgemeye uğraşmaktadırlar” dedi.

“DİYETİSYENE DOĞRU BESLENMEYİ ÖĞRENMEK İÇİN GİDİN”

Diyetisyene sadece zayıflamak için gidilmemesi gerektiğini söyleyen Gültaç Dayı, “Diyetisyen kilo verdiren insan değil, doğru beslenmeyi öğreten insandır. Doğru, yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı yaşamın temelidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, başta pek çok kişinin sorunu olan şişmanlık, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kas ve kemik hastalıkları, şeker hastalığı gibi pek çok hastalığa zemin hazırlar, yaşam kalitesini ve süresini düşürür” ifadelerinde bulundu.

“YEMEK YEMEKTEN KORKMAYIN”

Sağlıklı bir yaşam sürmek için önerilerde bulunan Gültaç Dayı, öncelikle besin çeşitliliğinin artması gerektiğini ifade ederek, “Her öğünde tüm besin gruplarına yer vermeye çalışın. Hayvansal kaynaklı besinler yerine bitkisel kaynaklı besinleri tercih edin. Yemek yemekten korkmayın, canınızın istediği besini ölçülü olarak yiyebilirsiniz. Yemek yiyerek metabolizmanızın \%35 fazla çalışmasını sağlarsınız. Kesinlikle öğün atlamayın. Günde 3 öğün yerine 6 öğün yemek yiyin ama porsiyonlarınızı küçültün. Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Yiyecekleri pişirmek için fırında, ızgarada, buharda pişirmek, kaynatmak gibi, fazla yağın eklenmediği yöntemleri kullanın ve yağda kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durun” dedi.

“SADECE MASADA YEMEK YEME ALIŞKANLIĞI EDİNİN”

“Yağı hayatınızdan çıkarmayın” diyen Gültaç Dayı, “Yağlar yaşamak için ihtiyacımız olan temel besin maddelerinden biridir. Enerji verirler ve yağda eriyen vitaminlerin vücudumuzda kullanılmasını sağlarlar. Yüksek oranda yağ, doymuş yağdan zengin sosis, salam, sucuk, pastırma gibi gıdalardan kaçının, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Süt, yoğurt ve peynir tüketmeye özen gösterin. Günde en az 3 porsiyon süt grubundan almaya özen gösterin. Haftada 2-3 porsiyon balık, 2-3 porsiyon da kurubaklagil yemekleri tüketmeye özen gösterin. Ekmek olarak mümkünse tam buğday ekmeğini tercih edin. Günde 5-6 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Gün boyunca en az 12-15 bardak su içiniz. Yemeklerinizi yavaş yiyin, iyi çiğneyin ve lokma aralarında çatalı elinizden bırakıp biraz bekleyin. Evde, televizyon seyrederken, yatakta ya da mutfakta değil, sadece masada yemek yeme alışkanlığı edinin. Sofrada tuzluk kullanmayın, yemeklere eklediğiniz tuz sizin için yeterlidir. Gün içerisinde 10.000 adıma ulaşmaya çalışın” önerilerinde bulundu.

Diyetisyen Gültaç Dayı son olarak, “Bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirip, onlara uygun beslenme tedavisini belirleyen, uygulayan, beslenme plan ve politikaları üreten, sağlıklı bir nesil için bireyi ve toplumu bilinçlendiren, sağlığın korunması ve geliştirilmesine önemli katkısı olan tüm değerli meslektaşlarımın 6 Haziran Diyetisyenler Günü’nü kutlarım” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

İHA

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır