Meme iltihabı nedir? Belirtileri ve tedavisi

19.8.2016 13:56:51 BilgeDede
Meme iltihabı nedir? Belirtileri ve tedavisi" title=  
Mikroorganizmaların süt kanallarına yerleşmesi meme iltihabını oluşturur.  Yüksek ateş, halsizlik ile başlayan meme iltihabı, genelde emzirme döneminde veya doğum sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu dönem dışında da görülebilen bir hastalıktır.

Tıp dilinde ismi mastrit olan meme iltihabı, memede oluşan çatlaklardan giren organizmaların süt kanalına yerleşip, gelişmesi ile oluşur. Memede şişmeler, büyümeler oluşur. Süt kanalında oluşan tıkanmalar, sütün dışarıya akmasına engel olur. Bir süre sonra memede basınç oluşmaya başlar. Buda ağrı ve emzirme problemlerine neden olur. Özellikle meme başı küçük olan kadınlarda doğumdan sonra 15-20 gün içinde görülür.

Meme iltihabı belirtileri nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, göğüslerde aşırı şişkinlik, yüksek ateş, meme uçlarında büyüme başlıca belirtilerdir. Meme iltihabı genellikle tek göğüste yaşanır diğer göğse atlama durumu yoktur. Hastalığın belirtileri net olduğundan anlaşılması çok kolaydır.

Meme iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Meme iltihabında başlıca tedavi antibiyotiktir. Hasta, antibiyotik kullanmaya başladığının 2. Günü kendini iyi hissetmeye başlar. Bol sıvı tüketmek, memede kalan sütün sağılması bu dönemde rahatlama için çok önemlidir. Hastalara bol istirahat ve dinlenme önerilir. Bu hastalığın önemi tedavi edilmezse, göğüs kanserine başlangıç oluşabildiğinden kesinlikle tedavi edilmelidir. Annenin sütü bu tarz enfeksiyonlardan etkilenmediğinden süt vermede bir sıkıntı yoktur. Sadece, süt verirken anne sıkıntı yaşamaktadır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır