İmplant sonrası nelere dikkat edilmeli

1.6.2016 16:47:20 BilgeDede
İmplant sonrası nelere dikkat edilmeli" title=  

1) Implant Tedavisi Sonrasi Agzinizi Çalkalamayin ve Tükürmeyin: Kanamanin durmasi ve yara iyilesmesinin saglikli olabilmesi için yara bölgesinde kan pihtisi olusmasi gereklidir. Ilk 2 saat agzinizi çalkalamayin ve tükürmeyin. Cerrahi islem sonrasinda bölgeye yerlestirilen tamponu 30-45 dakika süre ile isiriniz. Kaninizi yutmanizin hiçbir sakincasi yoktur, eger çok fazla yutmussaniz büyük tuvaletinizi normalden koyu renkte görürsünüz, endise etmeyin. PRF yapilarak kapatma olduysa, tampon isirmayacaksiniz ve kanama probleminiz olmayacak.

 

 

2)Sigara Içmeyin: Bilinen diger zararlarinin yaninda sigara içmek yara iyilesmesini olumsuz yönde etkileyip ciddi sorunlara yol açmaktadir. En azindan ilk 2 gün sigara içmeyin. Önermedigimiz halde sigara içerseniz sigara sonrasi mutlaka agzinizi çalkalayip dislerinizi firçalayin.

 

 

3)Beslenme: implant tedavisi sonrasi 2 gün püre, yogurt, muz, dondurma, tanesiz çorba, vb. gibi  sulu, yumusak ve ilik yiyecekler ile beslenin. Özellikle ilk iki gün sicak seyler yemeyin. Sicak banyo yapmayin, hamam ve saunaya girmeyin. Ameliyat bölgesine yakin olan dislerinizi çignemek amaciyla kullanmayin. Bol su için. Özellikle bir seyler yedikten sonra agzinizi temizleyecek sekilde çalkalayarak bir bardak su için.  Alkollü ve kola gibi gazli, asitli içecekleri içmekten kaçinin. Çok sicak içeceklerden 4-5 gün uzak durun, bu içecekler yara bölgenizi yakabilir ve iyilesme süresini uzatabilir. Iyi beslenmeye dikkat edin. Doktorunuz tarafindan diyet programi önerilmisse ilgili bölümdeki programi ya da size özel olarak belirttigi programi göz önünde bulundurun.

 

4)Agiz Bakimi: Yaranin daha hizli iyilesmesi için ameliyat bölgesi disindaki dislerinizi her zaman oldugu gibi firçalayin ve dis ipi kullanin. Ameliyat bölgesindeki dislerinizi daha dikkatli bir sekilde yumusak hareketlerle firçalayin. Ameliyattan sonraki günden itibaren yemek sonralari size verilmis olan gargara reçetesini uygulayin. Geçi kaplama yapildiysa, dis aralarini kürdanla temizlemeye çalismaniz kaplamanin yerinden çikmasina neden olacaktir. Bu yüzden dis ipi kullanabilirsiniz. Dis ipinin aralara girmesinin zor oldugu durumlarda fazla zorlamayiniz. Dis aralarini temizlemenin en iyi yollarinda biri ‘agiz dusu’ olarak bilinen (örnegin Oralb-Oxyjet) cihazlardan birinin kullanilmasidir. Bu cihazlar basinçli olarak suyu ve havayi karistirarak dislerin arasina vermektedir. 5)Dikisler: Ameliyatiniz sirasinda dikisler yerlestirilmis olabilir. Dikisleriniz 1 hafta sonra alinacaktir. Bu yüzeylerde bakteri birikmemesi için söz konusu bölgeleri dilinizle yumusak bir sekilde temizlemeniz ve gargaranizi kullanmaniz iyilesme sürecini olumlu etkileyecek ve enfeksiyon riskini azaltacaktir. 6)Ilaç Kullanimi: Hekiminiz tarafindan yazilan reçetedeki ilaçlari yine belirtildigi sekilde düzenli olarak kullanmaniz son derece önemlidir. Yazilan dozdan daha fazla agri kesici kullanmamalisiniz. Hekiminiz aksi bir sey söylemedigi taktirde ikinci  günden itibaren agriniz olmadigi taktirde agri kesici kullanmaniz gerekli degildir.

 

IMPLANT TEDAVISI SONRASI YASANABILECEK SORUNLAR

1)implant tedavisi sonrasi kanama: Ilk 48 saat boyunca kan sulandiran ilaçlar kullanmayin. Ameliyattan sonra ilk 48 saat boyunca az bir kanama (sizinti) olabilir ve bu durum normaldir. Yüksek yastik kullanmak kanama riskini azaltacaktir. Özellikle ilk günler basinizi öne asagiya dogru fazla egmeyin (örnegin ayakkabi baglarken).

 

 

Sicak banyo yapmak ve asiri efor sarf etmek kanamayi artirabilir. Kanama fazla olursa ikinci kez steril gaz tampon ile bölgeye 30 dakika baski uygulayin. Kanama devam ederse klinigimize basvurunuz. Klinigimize PRF uygulamalarinda kanama sorunu görülmemektedir.

 

2)implant tedavisi sonrasi agri: Ilk 1 hafta agriniz olabilir. Bu amaçla verilmis ilaçlarinizi hekiminizin önerileri dogrultusunda kullanin. Agrilariniz bir hafta içerisinde azalarak geçecektir. Ilaçlari kullandiginiz halde agrilariniz 3. günden sonra artarsa telefonla bizi arayiniz.

3)implant tedavisi sonrasi siskinlik:

Ameliyat bölgesinde, yanak, dudak ve boyun bölgesinde ameliyattan sonraki 3 gün içerisinde siskinlik (ödem) görülebilir. Bu süreden sonra sislik giderek azalmali ve kaybolmalidir. Ameliyattan sonraki 6 saat boyunca yüzünüze buz torbasi uygulamak siskinligi bir ölçüde önleyebilir. Bunun için su geçirmeyen bir torba içerisine buz yerlestirip havluya sararak 15 dakika uyguladiktan sonra 5 dakika ara verin. Operasyon sonrasi ikinci gün hiçbir uygulama yapmayiniz. Üçüncü günden itibaren sicak tampon uygulamasi yapabilirsiniz.

 

4)implant tedavisi sonrasi morluk:

Ameliyat bölgesine komsu cilt alti dokulara kanin birikmesi sonucu cildinizde morluk görülebilir. Bu durum tehlikeli degildir. Agriyi arttirmaz ve bir enfeksiyon belirtisi degildir. 7-10 gün içinde hafifleyerek kaybolacaktir. Aksi durumda bizimle temasa geçin.

 

5)Agiz Açikliginda Kisitlanma:

 

Ameliyat sonrasi 2.ve 3.günlerde agzinizi açmakta oldukça güçlük çekeceksiniz. Bu durum olusan ödemin büyüklügüyle dogrudan iliskilidir. Agiz açilmasindaki kisitlanma 7-10 gün içinde ortadan kalkacaktir. Ikinci günden sonra yüzünüze sicak su torbasi koymak ve açma-kapama egzersizleri uygulamak ödemin azaltilmasinda etkili olacaktir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır