Ömer HALİSDEMİR

9.8.2016 07:30:52 BilgeDede
Ömer HALİSDEMİR" title=  

1974 yılında Çukurkuyu Kasabasında doğan askerlik çağına kadar hayatını Kasabada idame ettiren Ömer HALİSDEMİR Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine 1996 yılında katılmıştır. Katıldığı günden bu yana sayısız kurslara ve eğitimlere giden ve gittiği kursları ve eğitimleri derece ile bitiren Yurt içinde ve yurt dışında sayısız operasyonlara katılan Kıdemli Başçavuş Ömer HALİSDEMİR çok başarılı ve disiplinli bir asker olarak 20 yıldır Özel kuvvetler komutanlığında görev yapmaktadır.

 

 

15.07.2016 tarihinde Türkiye genelinde olan kargaşa ve darbe girişimi Özel Kuvvetler Komutanlığında da gerçekleştirilmeye çalışıldığı sırada Kıdemli Başçavuş Ömer HALİSDEMİR Kuvvet Komutanının Korumalığını yapmaktadır. Kuvvet Komutanı ile saat 19:30 da Karargahtan çıkacakları sırada Karargah Binası önüne İki helikopter ve timler ile gelen darbeci Tuğgeneral  ve yanındaki diğer rütbeliler Karargah binasına girerek Kuvvet Komutanına zarar vermek isteyince Kıdemli Baş Çavuş Ömer HALİSDEMİR Kuvvet Komutanının da emri ile darbe girişiminde bulunan Tuğgeneral vurarak ve Tuğgeneralin yanında gelen diğer darbeci rütbelileri de baskı ateşi altına alarak Karargah binasından uzaklaştırmıştır.

 

Kahramanca çatışan  Kıdemli Başçavuş Ömer HALİSDEMİR darbecilerin silahından gelen kurşun ile Şehit olmuştur.

 

 

 

 

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

 

İşte o andan itibaren yaşananları Zekai Paşa gözyaşları içinde şöyle anlattı: "Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer'e, "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et" dedim.
Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'ya hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi.

 


30 KURŞUNLA ŞEHİT OLDU

 

Bu sırada darbeci general Terzi helikopter pistinden karargaha yürüyordu. 10 kişilik koruma ekibi etrafındaydı. Tam karargah binasının girişinde ÖKK Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumaları "Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa'nın emri" demeye kalmadan kendisi etkisiz hale getirmeye çalışan özel time rağmen namlusuna mermiyi sürdüğü tabancasını çekti darbeci Terzi'yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek, başına ve vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit düştü.

 

2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Tuğgeneral Semih Terzi'yi Zekai Aksakallı'dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürmüştür.Semih Terzi'nin öldürülmesi üzerine yanındaki korumaları da Ömer Halisdemir'e ateş ederek ölümüne sebep olmuşlardır.[6] Ölümünden sonra birçok yere Ömer Halisdemir'in adı verilmiştir.Ayrıca öldürüldüğü noktada bir anıt heykelinin yapılması kararı alınmıştır. Ömer Halisdemir ölümünden sonra ülke basınındaki haberlerde "darbe girişimin seyrini değiştiren" isimlerden biri olarak yer almıştır

 

Dursun Ali Erzincanlı - Şehit Ömer Halisdemir Anısına 30 Kuş

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır