Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

8.8.2016 21:49:06 BilgeDede
Öksürüğe Ne İyi Gelir ?" title=  
Öksürüğün türleri ve tedavi süreçleri

Öksürük denilen durum, insan fizyolojisindeki soluk borusunda bulunan istenmeyen maddelerin ve atıkların vücut dışına atılabilmesini sağlayan bir eylemdir. Öksürüğün gerçekleştirilmesinin amacı ciğerlerin sağlıklı bir yapıda kalmasını sağlayabilmektir. Bu yüzden öksürmek insanlar arasında gayet doğal bilinen bir refleks olabilmiştir.

Öksürüklerin bazıları kısa süreli, bazıları uzun süreli sürebilmekte ve bu sebeple de bir şekilde bağlantılı olarak kuru öksürükler ve balgamlı öksürükler oluşmaktadır. Kuru öksürükle genel olarak daha boğazı tahriş edici kuruluklar oluşurken balgamlı öksürükler daha şiddetli ve mukus şeklindeki balgam yapısını vücuttan dışarı atıcı şekilde olmaktadır.

Öksürüğün şekli ne olursa olsun vücutta bir terslik olduğunun sinyali olduğundan şiddetli öksürüklerde ve rahatsız edici süreçlerde devam eden öksürük şikayeti olduğunda mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Toplum genelinde öksürük probleminin çok da üzerinde durulmasa da aslında öksürük problemi vücutta astım, KOAH, zatürre, akut larenjit ve bronşit gibi daha pek çok örneklendirilecek hastalığın habercisi niteliğinde olabilmektedir.

Öksürüğün türlerinden biri olan kuru öksürüğün genel tanımı ve tedavi süreçlerine yardımcı olacak etmenler ise şöyledir;

Kuru öksürük problemi yaz aylarında herhangi bir alerji durumundan, kış aylarında ise vücudu üşütme probleminden kaynaklanabilmektedir. Genel olarak çevresel faktörlere, sigara dumanına, astım hastalığına ya da geniz akıntısına bağlı olarak ortaya çıkan kuru öksürük, bazı durumlarda kişilere tamamen psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Bunun dışında tamamen kuru öksürüğe neden olan bir organ rahatsızlığı vardır. Bu da mide reflüsüdür. Mide reflüsü rahatsızlığı çeken kişilerde oluşan fazla miktardaki mide asidi ve sonucunda ortaya çıkan mide ekşimesi, genel yapı bağlantılarında yanma problemi yarattığı için kuru öksürük meydana gelebilmektedir.

Kuru öksürükten kurtulabilmek için yapılabilecek en basit önerilerden biri bal tüketmektir. Balla yapılan öksürük tedavileri çok önceki asırlardan beri devam etmektedir. Balın içeriğinde bir çok antibiyotikten daha etkili olmasıyla birlikte yoğun bir antibiyotik içeriği barındırması, kuru öksürüğü tedavi edebilecek en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Öncelikli olarak herhangi bir enfeksiyon sonrası ortaya çıkan öksürüklerde etkili olan bal besini, hem sabah hem de akşam bir tatlı miktarı tüketildiğinde kuru öksürüğün kısa bir sürede geçmesi muhtemel olan bir ihtimaldir. Bazı kişilerin balın tadını direkt olarak tükettiklerinde sevmemelerinden ötürü alternatif olarak sıcak sütün içine bal karıştırıp tüketmek de öksürüğe çözüm yöntemleri arasındadır.

Bunun dışında önerilebilecek diğer doğal tedavilerden biri tuzlu su kullanmaktır. Bugüne kadar kuru öksürük problemleri için en çok kullanılan yöntemlerden biri olan tuzlu su kullanımında, boğaz kısmında tuzlu su tutularak gargara yapılmaktadır.için popüler tedavi yöntemlerden bir tanesi de tuzlu su ile gargaradır.

Tuzlu suyla yapılan gargara sayesinde üst solunum yollarındaki birikmiş zararlı mukusun temizlenmesi sağlanabilmektedir. Bir bardak miktarındaki suya iki çay kaşığı miktarında tuz ekledikten sonra boğazınızda bu suyu 20 saniyelik periyotlarda 3-4 kez çalkalamanız yeterli olacaktır.

Bir diğer öksürük türü de balgamlı öksürüktür. Bu tür öksürük problemlerinde kişiler sürekli olarak öksürdükleri anlarda balgam atığı çıkartarak hırıltılı ve gürültülü öksürükler gerçekleştirmektedirler.

Bireyler arasında balgam, hoş olmayan hisler uyandıran bir vücut atığı olsa da metabolizma sağlığı için ciğerlerde oluşan bu balgam mukusunun mutlaka vücut dışına atılması gerekir. Böylelikle hem ciğerler daha rahat nefes alabilmekte hem de vücutta rahatsız edici atıklar kalmamaktadır. Ciğerlerde hava kirliliğinden, sigara kullanımından ya da benzer etmenlerden oluşan balgam, ancak balgamlı öksürükle vücuttan söktürülebilmektedir.

Balgamlı öksürüğün tedavi aşamasında akıllara ilk gelen şey ıhlamur çayı kullanmaktır. Ihlamur çayının iyileştirici etkisinin yanında aynı etkiyi gösterebilecek bitkiler olan zencefil, tarçın ve karanfil çayları da kullanımı son derece etkili olacak çaylardandır. Bunun dışında ebegümeci isimli şifalı bitkinin saydığımız bu bitkilerle karışımında da oldukça etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken kısım, balgam söktürücü olarak hazırlanacak bitki çaylarının demlenme süresinin kısa süreli olarak bırakılmaması gerekliliğidir. Bu tip çayların en az 15 dakika kaynatılıp en az 15 dakika da demlendirilmesi en iyi çözüm alınacak süreçler olmaktadır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır