Kuantum Mekaniği

6.6.2016 16:21:10 BilgeDede
Kuantum Mekaniği" title=  
Kuantum fizigi veya genel kullanimi olan "kuantum mekanigi", atom alti parçaciklarin dünyasindaki fizigi inceleyen bir fizik dalidir, teoridir, düsünceler bütünüdür. Mikro boyutlardaki fizik ile makro boyutlardaki fizigin çok farkli oldugunu ortaya çikarmistir. 

Kökeni 20. yüzyil baslarina gider. Max Planck'in 1900'de karacisim isimasi üzerine yaptigi incelemeyle basladigi kabul görmüstür. Max Planck isigin paketler halinde ilerledigini ve kesikli bir yapisi oldugunu ileri sürdü ve bu paketlere de Quanta adini verdi. Quanta miktar (ne kadar?) anlamina gelmektedir. Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger, Paul Dirac, Wolfgang Pauli gibi büyük fizikçilerin katkilari ile kuantum mekanigi bu günlere kadar gelmistir. Çok büyük bir teoridir,  astronomi ve fizik dünyasini ciddi sekilde sarsmistir. Bugün bile çok büyük bilim adamlari buna inanmakta ve bu teoriyi gözünde canlandirmakta zorlanmaktadirlar. 

Newton fizigini klasik fizik, Einstein fizigini modern fizik olarak adlandirirsak, kuantum mekanigini de atom çagi fizigi olarak adlandirabiliriz. Bunlar bilim dünyasinin ve insanligin evriminin  kirilma anlaridir. Bu teori, 1927-1930 yillari arasinda düzenlenen Solway Konferansinda Einstein ile Niels Bohr arasinda siddetli tartismalara sebep olmustur. Einstein bu teorinin bazi noktalarinda hemfikirdi ancak yetersiz olan kisimlari çözemedigi için çok zekice fikirler üretmis, teoriye karsi tezler öne sürerek büyük katkida bulunmustur. Deneysel olarak ispatlanmis bölümlere kimse bir sey diyemezdi, ancak ispatlanamayip da olasilik formülleri gündeme gelince iste burada tartismalar alevlenmistir. Belki su anda teknolojilerimiz yetersiz kaliyor ancak gelecek yillarda bu olasilik konusunun netlesecegini, formüllere net olarak dökülebilecegini umuyoruz.

Ilk zamanlarda atom alti maddelerin parçaciklar ve isigin fotonlar (parçaciklar) seklinde ilerledigi bilinirdi. Ancak bunun böyle olmadigi bu parçaciklarin ayni zamanda dalgalar seklinde yol aldigi kesfedildi. Buna olasilik dalgasi denildi. Yani örnegin bir noktaya gönderilen elektronlar olasiliga göre hareket ediyordu ve düsecegi yeri bu olasiliklar belirliyordu. Tek yarik ve çift yarik deneyleri bu kapsamda çok degerlidir. (Ortasinda çift yarik bulunan bir levhaya gönderilen elektron demeti, karsi tarafta bulunan ekran üzerinde dalga girisimi olusturuyordu. Asil önemlisi elektronlar tek tek ve belli araliklarda daki gönderilse sonunda bu girisim deseni olusuyordu. Bu akil almaz birseydi. Sanki birisi onlara gidecekleri yeri önceden söylemisti.)
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır