Peygamber Efendimiz ve hayatı

6.6.2016 15:30:34 BilgeDede
Peygamber Efendimiz ve  hayatı" title=  

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed(s),20 Nisan 571 yilinda Mekke’de dogdu.Annesinin adi Amine,babasinin adi ise Abdullah’tir.
Peygamberimizin babasi Abdullah,O daha dogmadan önce ölmüstü.Ana Muhammed ismini dedesi

Abdulmuttalip vermisti. O’nun dört tane ismi vardir:


1 – Muhammed
2 – Ahmet
3 – Mustafa
4 – Mahmut


Dogduktan bir süre sonra Mekkedeki geleneklerden dolayi bir süre için süt aneye verild.Süt annesi Halime O’na 4 yasina gelinceye kadar bakti.Böylece daha iyi bir havada yetisti.
4 yasindan sonra annesi Amine Onu yanina geri aldi.6 yasina geldiginde ise annesi Amine de öldü
6 yasindan sonra kendisine dedesi Abdulmuttalip bakmaya basladi


8 yasina geldiginde dedesi de vefat edince amcasi Ebu Talip’in yaninda kalmaya basladi.Amcasi O’na hem çocuklugunda ve gençliginde bakti hem de Peygamber olduktan sonra Mekkelilerin Ona karsi yaptigi saldirilarin çogunu engelledi.Ayni zamanda Mekkeliler kendisine zarar vermek isteseler bile,Ebu Talip’ten çekindikleri için ,bu planlarini terk etmek zorunda kaldilar.Peygamberimiz de O’nun bu iyiligini hiçbir zaman unutmamistir.Peygamberimize Mekkelilerin yaptigi kötülüklerin hemen hemen hepsi Ebu Talip öldükten sonra olmustur.Ebu Talip ticaretle ugrasan birisidi.


Peygamberimiz 12 yasinda iken Onunla beraber Suriye’ye dogru ticaret mallarini satmak için yola çikmislarken,yolda Busra denilen bir yerde mola verdiler.Bir papaz olan Bahira,orada,ondaki degisik durumlarin oldugunu fark etti.O’nun daha önce Hz. Isa’nin Incil’de de bildirdigi gönderilecek olan son peygamberin oldugunu anladi..Amcasindan O’nu daha fazla ileriye götürmemesini, aksi halde Yahudilerin kendisini öldürebilecegini söyledi.Çünkü Yahudiler de son bir peygamberin gelecegini biliyorlardi. Fakat onlar bu son peygamberin kendi içlerinden birisinin olmasini istiyorlardi.


Bunun üzerine Ebu Talip,ticaret mallarini orada satarak,Mekke’ye hemen geri döndü. 25 yasina geldiginde artik ticaretten de anlayan bir delikanli olmustu.Bu zamanlarda40 yasina ulasmis,ahlak ve terbiye konusunda son derece ileri durumda olan Hatice isminde zengin ve dul bir hanimefendi vardi.Bu hanim çok zengindi. Fakat kendisi kadin oldugu için ticaret mallarini satmak için uzak yerlere gidemiyordu.O da,baska erkeklerle ticaret ortakligi kurup,elde edilen kari paylasiyordu.Zaten ahlaki bozuk olan bu toplumda,sürekli aldatiliyor ortaklari elde ettikleri gerçek kari,açiklamiyorlar.Bu isten iyice cani yanan Hz.Hatice bu sefer gerçekten kendisine güvenebilecegi bir ortak aramaya basladi.Kendisine 25 yasindaki O genci,Hz.Muhammed’i tavsiye ettiler.


Hz.Muhammed’le yaptigi ortakliktan iyi bir gelir elde etti.Aradigi ortagini bulmustu.Hem de ne ortak.O ilk basta ticarette kazanayim derken Allah onlara öyle bir kader çizmisti ki ,bu ticaretin sonunda,birbirlerine ne kadar da yakistiklarini anlayip,hayatlarini da ortak ettiler.Evlenmeye karar verdiler.Sade bir törenle evlendiler.Bu ticaret ortakligi öyle bir ortaklik olmustu ki,sonunda birbirlerinin hayatlarina,dertlerine,tasalarina,sevinçlerine kadar herseyleriyle ortak olmuslardi.
Peygamberimizin Hz Hatice ile olan evliliklerindei Alti çocuklari dünyaya geldi:


1 –Abdullah,
2 – Zeynep,
3 – Rukiye
4 – Ümmü Gülsüm
5 –Kasim
6 – Fatima


Bunlardan Hz.Fatima hariç bütün çocuklari Peygamberimizden önce vefat etmislerdir.
Hz.Hatice,ayni zamanda Islam’a giren ilk insan olmus,asalet,dürüstlük,üstün ahlak ve fedakarligi ile Haticetül-Kübra (Büyük Hatice)lakabini da almistir.
35 yasina geldiginde ise Kabe hakemligi yapmis,buradaki hakemligiyle bütün Mekkelilerin saygisini kazanmistir.


Olay sudur:


Araplar tarafindan da kutsal sayilan Kabe,siddetli sel ile yikilmsti.Bunun üzerine Mekkeliler bir araya gelerek O’nu yeniden insa etttiler.Fakat bugün bizim için de kutsal olan Hacerül-Esved(Türkçe’mizde Karatas anlamina gelir.Cennetten geldigine inanilir.)denen tasi eski yerine koymaya sira gelince,herkes bu isi kendisi yapmak,bu serefi kendisi elde etmek istedi.Is öyle cidilesti ki, aralarinda sonu savasa kadar gidebilecek tartismalar basladi.Bunun üzerine tarafsiz bir hakem bulmaya karar verdiler.:Sabahleyin Kabe sinirlarina ilk kim gelirse O hakem olacak ve O’nun verecegi karara herkes uyacakti.Sabah olunca öyle güzel bir olay olur ki;içeriye ilk gelen Hz.Muhammed’dir.O’nun gelisi herkese derin bir nefes aldirdi.Çünkü haksizlik yapmayacak,harkesin güvendigi bir insandi O.Peygamberimiz elbisesini çikardi.Hacerül –Esved’i üzerine koydurdu.Ve her kabileden birer kisinin tasi kaldirmasini istedi.Tas yeterli yükseklige çikinca da kendi elleriyle yerine yerlestirdi.Herkes bu olaydan memnun olmustu.Nasil memnun olmasinlar ki,hem tasi yerine koyma isine herkes katilmis hem de en önemlisi çikabilecek bir savas engellenmisti.Bu olaydan sonra Peygamberimize Muhammedül-Emin (Güvenilir Muhammed)lakabi takilmistir.


Hz.Isa’dan beri yaklasik 600 yildan beri peygamber gelmemisti.Insanlik bir Peygambere,bir rehbere muhtaçti. Ilahi kitaplar degistirilmis,ahlak ve manevi deger diye bir sey kalmamisti.Bütün çirkin isler son derece yayginlasmisti.Hatta insanlar köle olarak satilmaya,kiz çocuklar canli canli topraga gömülmeye baslanmisti.


Peygamberimiz bütün bu çirkin islerden uzak duruyordu.Özellikle 35 yaslarindan sonra sik sik Mekke’nin disina çikiyor,Hira Magarasinda yalnizliga çekiliyordu.
40 yaslarinda yine böyle bir durumda (610 yilinda)Cebrail (as) O’na görünüp kendisinden ‘’Okumasini istedi.O da okuma bilmegi cevabini verdi.Bu durum birkaç kez tekrarlaninca,’’Ne okuyayim’’diye sordu.Cebrail (as) da (Yaratan Rabbinin adiyla oku………diye baslayan )ALAK suresinin ilk bes ayetini kendisne bildirdi.Bu olayla Peygamberimizin Peygamberlik görevi baslamis oldu.


Bu vahyin sonunda O’na ilk inanan insanlar sunlardir:
1 –Ilk müslüman Kadin :Hz.Hatice ( Hanimi)
2 – ilk müslüman Erkek :Hz.Ebubekir (Çok samimi arkadasi)
3 – Ilk müslüman Köle :Hz.Zeyd (Köle olarak alip,sonra Onu serbest biraktigi kimse.
4 – Ilk müslüman Çocuk :Hz.Ali (Amcasi Ebu Talip’in oglu.)


Peygamberimiz insanlari 3 yil boyuca Islam’a gizlice davet etti.Bundan sonra açiktan açiga davet etmeye basladi.Bu durum dogru yola ulasmak istemeyen Müslümanlara karsi olmadik iskenceler yapmaya basladilar. Bu iskenceler dayanilmaz hal almaya basladi.Bunun üzerine Peygamberimiz bir grup müslümani Habesistan’a gönderdi.Bu; Müslümanlarin ILK HICRET’I oldu.Bu ilk hicret 615 yilinda olmustur.
Peygamberimiz 13 yil boyunca Mekkelileri Islam’a çagirdi.Bu ugurda her türlü sikintiya katlandi.
Peygamberliginin 11.yilinda Medine’den gelen bir grup insan Müslüman olmuslardi.Ertesi sene daha büyük bir grup gelerek Müslüman oldular. Peygamberimizi canlari,mallari ve evlatlari gibi koruyacaklarina söz verdiler.Kendisini Medine’ye davet ettiler.
Bu arada Mekkelilerin Müslümanlara karsi olan tutumlari hiç degismemis,hatta daha da artmisti.Bunun üzerine peygamberimiz Allah’tan gelen izinle Medine’ye hicret etmeye karar verdi.Medine’ye gitmesi halinde bunun kendileri için daha da büyük bir tehlike olacagini anlayan Mekkeliler,Darun-Nedve(Mekke Idare Meclisinde) toplanarak Peygamberimizi öldürmeye karar verdiler.Fakat bunu gerçeklestiremediler.Hz.Ebubekir ile uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Medine’ye vardilar.Bu hicret Islam tarihi bakimindan çok önemlidir.Çünkü:
1 – Islam Medine’de yükselip büyümüs ve bütün dünyaya bu sehirden yayilmistir.
2 – Hz.Ömer’in halifeliginden itibaren de bu olay müslümanlar tarih baslangici olmustur.


MUHACIR VE ENSAR 


MUHACIR : Dinleri ve inançlari ugruna,Mekke’den Medine ye göç eden Müslümanlara denir.
ENSAR : Mekkeli Müslümanlara yardim eden Medineli Müslümanlara da Ensar denir
Peygamberimiz Ensar ve Muhaciri kardes ilan etmis,onlar da bu kardesligi gerçekten uygulamislardir.


MEDINE DÖNEMI VE SAVASLAR 


Mekkeliler,Müslümanlarin Medine’de de yasamalarini istemiyorlardi.Çünkü,eger orada rahat ederlerse Müslümanligin her tarafa yayilacagini biliyorlardi.Bunun için de Müslümanlari resmen savasa zorluyorlardi.Oysa peygamberimize henüz savasma emri ve izni verilmemisti.Bu yüzden kimseyle savasa girmiyordu.Yüce Allah’in savas emrini verdikten sonra Hz.Peygamber Mekkelilerle 3 önemli savas yapmistir:

PEYGAMBERIMIZIN SAVASLARI :


1 – BEDIR SAVASI : (MART 624 – Hicretin 2.yili )


Müslümanlar :305 kisi
Mekkeliler : 1000 kisi
Savasin Sebebi Mekkelilerin;ellerinden kaçirdiklari Müslümanlardan intikam almak,ve onlari yok etmek istemeleri.
Savasin Sonucu :
1-Müslümanlar bu savasi kazandi.
2-Mekkeli müsriklerin bazi elebasilari öldürüldü.
3-Mekkelilerden 70 kadar kisi öldü,70 kadari da esir alindi.
4-Müslümanlardan da 14 kisi sehit oldu..
Esirlere ne yapildi?
1-Maddi durumlari iyi olanlar para karsiligi serbest birakildi.
2-Bunlardan okuma-yazma bilenler;10 Müslüman’a okuma yazma ögretmeleri karsiliginda serbest birakildi.
3- Fakir esirler ise karsiliksiz olarak serbest birakildilar
Bedir Savasinin Önemi :
1-Bedir Savasi Islam’in ve Müslümanlarin artik kendilerini kabul ettirdigi bir savas olmustur.
2-Bu savasla Medine Islam Devletinin temeli atilmistir.
3-Zaferle sonuçlanan bu savasla hem Islam Dini ve hem de Müslümanlar kuvvetlendiler.
4-Bu savastan sonra Mekkeliler Müslümanlardan korkmaya baslamislardir.

UHUD SAVASI (MART 625 -Hicretin 3.yili.)


Müslümanlar: 700 kisi Mekkeliler :3000 kisi
Savasin Sebebi : Bu savas Mekkelilerin Bedir Savasinin yenilgilerinin intikamini almak istemeleridir.
Savasin Sonucu: Bu savasta da Müslümanlar galip gelmek üzere iken,peygamberimizin israrla hiç ayrilmamalarini istedigi okçularin savasi kazandik zannederek yerlerini terk etmeleri sebebiyle,Müslümanlar büyük zararlar verdiler.
1-Peygamberimizin amcasi Hz.Hamza bu savasta sehit oldu.
2-Müslümanlardan 70 kisi sehit oldu.
3-Peygamberimiz hafifçe yaralandi.
Uhud Savasinin Önemi: Bu savasin sonunda Müslümanlara komutanin ve Peygamberin sözlerini her zaman dinlemenin gerektigi anlasilmistir

HENDEK SAVASI(MART 627 )


Müslümanlar :3.000 kisi Mekkeliler : 10.000 kisi


SAVASIN SEBEBI : Mekkelilerin,Müslümanlari tamamen ortadan kaldirmak için Medine’yi kusatmalari.
SAVASIN SONUCU :Müslümanlar Sehrin ovaya bakan kismini,hendekler(çukurlar)ka zarak,savunma yaptilar.Mekkeliler 20 gün boyunca kusatmayi sürdürdüler. Erzaklarinin da tükenmesi ve son gecede çikan bir firtina ile bütün malzemelerinin dagilmasi ile kusatmaya son verip geriye dönmüslerdir.

HUDEYBIYE BARISI VE MEKKE’NIN FETHI


Hendek Savasindan bir yil sonra hicretin 6.yilindan Mekkelilerle Müslümanlar arasinda bir anlasma yapildi.Hudeybiye denilen yerde yapilan bu anlasmanin sartlari görünüste Müslümanlarin aleyhine gibi görünmüstü,fakat anlasmanin maddeleri zamanla Müslümanlarin isine yaramistir.

HUDEYBIYE BARISININ ÖNEMI


Bu anlasma Mekke’nin fethedilmesini saglamis bir anlasmadir.


Anlasma maddelerinin bir kismi söyledir :


1 – Iki taraf da 10 yil boyunca baris içinde bulunacaklardir.
2 – Mekkelilerden,Medine’ye kaçan olursa Müslümanlar o’nu Mekkelilere geri vereceklerdi.
3 – Medine’den Mekke’ye kaçan olursa Mekkeliler ise geri vermek zorunda olmayacaklardi.
4 – Müslümanlar bu yil umre yapmayip,gelecek yila erteleyeceklerdi.Gelecek yil ise Mekkeliler sehri terk edecekler,,Müslümanlar da sehre silahsiz olarak gireceklerdi.Sehirde en fazla 3 gün kalacaklardi.
Ancak Mekkeliler bu anlasmaya uymadilar.Bunun üzerine Hz.Peygamber de 10.000 kisilik bir ordu ile Mekke üzerine yürümek zorunda kaldi


Mekke civarina geldiklerinde Islam Ordusu konakladi.Peygamberimiz (s)in emriyle on bin terde atesler yakildi.Bu kalabaligi gören Mekkeliler;karsi koymaya cesaret edemediler.Hicretin 8.yilinda (630 yilinda,kan dökmeden Mekke’ye girdi. Yillarca kendisine ve Müslümanlara eziyet eden Mekkelileri de bagisladi Bu davranisi ile O büyüklügünü gösterdi. Bunun üzerine Mekkeliler gruplar halinde Müslüman oldular.

VEDA HACCI VE VEDA HUTBESI
Hz Peygamberin Hicretin 10.yilinda Veda niteligindeki yaptigi son Hacca ‘VEDA HACCI ‘ denir. Bu hacda yaptigi son hutbeye(konusmaya) da ‘VEDA HUTBESI’ denir.
Veda Hutbesinde Islamin genel prensiplerini,kendisini dinleyen 100.000 kisi ye birkez daha hatirlatti.
Veda Hutbesini daha önce yayinladigimiz su haberimizden okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz.

VEDA HUTBESINDE YER ALAN KONULARIN BAZILARI SUNLARDIR:


1 – Allah’tan baska ilah yoktur.Ben de Onun kulu ve peygamberiyim.
2 – Birbirinizin mallari ve kanlari birbirinize haramdir.
3 – Emanetlere ihanet etmeyin.
4 _Faiz yemeyin.
5 – Kimseye zulmetmeyin.
6 – Dininizi korumak için küçük günahlardan da kaçiniz..
7 – Kadinlarin haklarini çignemeyin.
8– Size iki emanet birakiyorum.Ona simsiki sarilirsaniz yolunuzu sasirmazsiniz :Bunlar Kuran-i Kerim ve Benim Sünnetimdir.
9 – Birbirlerinizin mallarini haksiz yere yemeyin.


VEFATI 


Bu büyük haccin arife gününde su ayet inmisti:’Bugün dininizi tamamladim.Size nimetimi tamamladim.Ve din olarak size Islami seçtim.’’Hz.Ömer bu ayeti isitince agladi.Çünkü Peygamberimizin vefatinin yaklastigini anladi.
Peygamberimiz sanki bir ayrilik toplantisi niteliginde olan Veda Haccindan bir süre sonra hastalandi.63 yasinda Hicretin 12.yilinda, 8 Haziran 632 yilinda vefat etmistir.Kabri halen Medine sehrindedir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır