Ölüm riski taşıyan dünyanın en tehlikeli mesleği nedir?

29.7.2016 23:14:12 BilgeDede
Ölüm riski taşıyan dünyanın en tehlikeli mesleği nedir?" title=  
Ölüm riski taşıyan dünyanın en tehlikeli mesleği yengeç avcılığı'dır. 


 Balıkçılık, insanlar için gerçekten önemli bir gelir kaynağı. Fakat, denizlerde sadece balık yok, kimi zaman kimi deniz canlıları bir çok balık cinsinden çok daha değerli olabiliyor. Yılın belli dönemlerinde avlanan Alaska Yengeçleri de buna bir örnek olarak gösterilebilir. Alaska’nın mavi ve kırmızı kral, dikenli altın ve kar yengeçleri, yüksek fiyatla alıcı bulan bu deniz mahsüllerinden.

   Alaska’nın hemen altında Sibirya’ya uzanan toplam 2 milyon kilometre karelik alanda bulunan Bering Denizi, yengeç avcılarının mekanı durumunda. Apartman boyundaki dev dalgalarla ve -50 derecelik soğukla savaşan bu insanlar canlarını ortaya koyarak yengeç avlıyor. Yengeçlerin koparttığı parmakları bile onları durduramıyor. Tüm bu çalışma koşulları da yengeç avcılığı mesleğini ölüm riski taşıyan dünyanın en tehlikeli mesleği yapıyor.

   Ucu bucağı olmayan bu okyanusta günde 18 saat kadar çalışıyorlar. Bir de yengeç gemisi Kuzey Kutup Dairesinde olunca işler çok daha zor yürüyor.

   Yılın Kasım ve Ocak ayları arasında, denizin en çok kabardığı, fırtınaların alabildiğine arttığı ve keskin soğukların başladığı bir dönemde avlanılan yengeçleri, yine böyle bir av sezonunda Oregon/Portland’lı deniz balıkçılığı konusuna merak salmış bir fotoğrafçı olan Corey Arnold fotoğrafladı.

   Corey, son çalışmasını Alaska, Bering denizinde çok kârlı ama bir o kadar da ölüm riski taşıyan, dünyanın en tehlikeli mesleği yengeç avcılığına çıkan bir teknede gerçekleştirdi. 107 m. uzunluğundaki bu teknede denize yengeç kafesleri atıp toplayan mürettebatı ve bir yengeç avı sırasında yaşananları fotoğraf karelerinde ölümsüzleştiren Corey’in işte o çalışması.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır