TSK'dan ihraç edilenler emekli maaşı alacaklar mı?

29.7.2016 22:33:21 BilgeDede
TSK  
OHAL'ın 2. KHK ile ihraç edilen askerler hakkında en çok merak edilen emekli ikramiyesi ve maaş alıp alıp alamayacaklarıydı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 1684 asker, OHAL’in 2. Kanun Hükmünde Kararname’si (KHK) ile FETÖ bağlantılı ve milli güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle ihraç edildi.

Ortaya çıkan hukuki durumla ilgili Hürriyet'e konuşan Genelkurmay eski Mahkemesi Başkanı Mehmet Sever, bu askerler için yargı yolunun kapalı olduğunu belirtti.

"YAŞ kararı ile atılsalardı, anayasa gereği ihraç kararlarına karşı yargı yolu açık olduğu için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde iptal davası açabileceklerdi" diyen Sever, "Ancak Hükümet, YAŞ’a saatler kala bir ilke imza attı ve olağanüstü hal KHK’sı ile ihraç yoluna giderek bu yolu kapattı" şeklinde konuştu.

KHK kapsamında işten çıkarılacak sivil memurlar için de yargı yolunun kapalı olduğu belirten Sever, Anayasanın 148. maddesine göre, OHAL KHK’larına karşı iptal istemiyle AYM’ye de iptal davası açılamadığını kaydetti.

EMEKLİ İKRAMİYESİ VE MAAŞI

Sever, ihraç edilen askerlerin emekli ikramiyesi ve maaşı alıp alamayacakları konusunda da, "Emeklilik haklarını kazananlar emekli ikramiye ve maaşlarını alabilecekler" derken, TSK ile ilişkileri kesilenlerin rütbelerinin alınacağını, bir daha orduevlerine giremeyeceklerini, 15 gün içinde oturdukları lojmanları boşaltacaklarını; pasaportları ve pilot lisanslarının iptal edileceğini söyledi.

Ölen askerlerle ilgili de konuşan Sever, "Ailesi emeklilik hakkı varsa alabilecek. Ancak, 15 gün içinde lojmanı boşaltacaklar. Pasaportlarını iade edecekler. Bir daha orduevine girmeyecekler. Bu ihraca ve sonrası işlemlere karşı da dava açamayacaklar" şeklinde konuştu.

BAKAN FİKRİ IŞIK NTV'YE KONUŞTU

NTV canlı yayınında 15 Temmuz sonrası gelişmeleri değerlendiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK'dan ihraçlar ve yargı süreciyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Bir tek insanın madur olmaması için azami özen gösteriyorusz,. Ama darbeye karıştıysa tahammülümüz olamaz. 246 şehit var,  kendi halkına kurşun sıkan, bu noktada emri veren, uygulayan kişlere zaten asker demiyoruz.

İhraç edilenlerin bütün rütbeleri söküldü, er rütbesindeler. Sadece emekli maaşları var o da halk etttilerse. Bunun dışında hiçbir hakları yok. Bir mağduriyet oluşursa, önümüzdek günlerde bunların giderilmesi için çalışma yaparız, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır