Tarihten ilginç bilgiler

6.6.2016 15:26:10 BilgeDede
Tarihten ilginç bilgiler" title=  

Tarihimizde olan garip ve bilmedigimiz bazi olaylari sizin için derleyelim istedik. Osmanli imparatorlugu zamaninda yasam nasildi? Halk ne tarz bir yasam yasardi?  Iste, tarihten bilgiler ;

tarih1

Kanuni devrinde, Alvaryo Gritti adinda  Venedik elçisinin Taksim tarafinda bir sarayi vardi. Kendisine yazilan tüm resmi evraklarda Beyoglu diye hitap kullanilirdi.  Bugünkü Beyoglu ismi ondan gelmektedir.

Osmanli imparatorlugu, kurulusundan sonuna kadar, geçen sürede 192 defa savas yapmistir. Bu savaslarin 26’sini kaybetmis, 11’inde netice alamamis ve 155’ini kazanmistir.

tarih2

Yildirim Beyazit Bursa’da Ulucami’yi yaptirinca, Emir Sultan’i yanina alarak fikrini sormustur. Emir Sultan ;

Güzel fakat dört kösesinde meyhane eksik deyince Beyazit içkiye veda etmistir.

Tarihte ilk içki içen padisah, Beyazittir.

tarih3

Istanbul’da, Sürücü beygirleri bulunurdu. Sürücüler beygirlere binince, müsterilerin arkasindan kosarak giderlerdi. Bunlar toplu halde Eminönün’de olurlardi.

Osmanli sarayinin buzu, Kesis dagindan (Uludag)  getirilirdi. Buz için hususi kayitlar tutulurdu. Sultanlara ve kadinefendilere günde ikiser okka buz tayin edilmistir.

Fatih cami, Fatih Sultan Mehmet’in yaptirdigi cami degildir. Zelzeleden yikilan caminin yerine,3. Mustafa’nin insa ettirdigi camidir.

tarih4

Eskiden, kadinlar hamama bütün mücevherlerini takip giderlerdi. Yikanirken, mücevherleri kabak seklinde gümüs çemberli çekmecelere koyarak yanlarina alirlardi. Bu bir statü sembolü kabul edilirdi.

3. Selim’in tahtan indirilmesine sebep olan Aygir Imam, bir oturusta 1 okka pastirmaya 40 yumurta kirmis ve yemistir. Yemekten hemen sonra mide fesadindan ölmüstür.

tarih5

Kanuni zamaninda 80 yasinda olan Kemankes Ahmet Aga, bir idda üzerine Çarsikapisi’nin zincirlerine asilmis, bacaklarini da bindigi ata sikistirmis ve bu halde ati ile birlikte kendisini havaya kaldirmistir. O dönemin en kuvvetli kisisi olarak kabul edilmektedir.

Osmanli padisahlari eglenecekleri cariyeyi görüp seçmeleri için, cariyelerin bulundugu daireye gider, sira halinde dizilenlerin önünden geçerken, begendikleri olursa elindeki mendili üzerine atarlardi. O cariye de padisahin huzurunda diz çöker, mendili öper ve koynuna koyardi.  Iste, buna mendil atma töreni denirdi.

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır