Köyün itleri küs olsalar da kurdu görünce birleşirlermiş !

23.7.2016 00:26:22 BilgeDede
Köyün itleri küs olsalar da kurdu görünce birleşirlermiş !" title=  
 İtlerin kardeşliği, aralarına kemik atılana kadardır..! Köyün itleri, küs olsalar da, kurdu görünce birleşirlermiş !

   Bir kurt düşünün şimdi; eski günlerinde asaletiyle, adaletiyle örnek, tilkinin kuyruğunu kıstırıp kaçtığı, kurdun avladıklarının sakatatlarını anca yiyebilen bir tilki... Hayat güzel tilkicik için, kurdun asaletinin gölgesinde karnını doyururken, gel zaman git zaman kurdun yediklerinden arda kalan sakatatlar az gelmeye başlamış kurnaza ama asla kurdun cesaret ve asaletinin karşısına mertçe çıkmayı da gözüne yedirememiş.

   Demiş ki bir gün, yaa bir kaç aptal çakal var etrafımda şunları bir toparlayayım azıcık da karınlarını doyurayım sonrada kurdun üstüne salayım, öyle ya kurnazzzz!!! Maşa varken dokunur mu eliyle ateşe, çakalları toplamış, kurt asil demiş, cüretkar, dürüst ama avını tek başına yiyor bize de avın geri kalan sakatatları kalıyor. Gelin el birlik bu kurt un asaletine zarar verelim, kendine güveni kalmasın, avlanamasın bu ormanda, çeksin gitsin, bizde böylece ormandaki tavşanları kendimiz yakalar kendimiz yeriz afiyetle ..

   Karar verdikleri gibi kurdun geçtiği yerlere hain kapanlar kurmaya başlamışlar, bir gün ayağını sakatlamışlar kalleşçe, bir gün kuyruğunu tutturmuşlar kapana .. Kurtta yaralanır ama duymazdan gelirmiş .. Bu duymazdan gelmezliği tilkiye ve yalaka çakallara cesaret vermiş başlamışlar daha fazla saldırmaya korktuğunu sanıyorlar ya kurdun ..Ama kurdunda canına tak etmiş artık .. Yine kapan kurdukları bir gün kurt, kendine saldıracak tilki ve çakalları pusu kurarken görmüş ve kapanların üstlerine basa basa varmış enselerine her birini talan etmiş, önce tilkiyi sonrada çakallarını hacamat etmiş ve şu cümleyi kurmuş tepelerine basıp...

   “Kendini uyanık zanneden tilki, sen anca kümesten tavuk çalarsın ne işin var senin ormanda tavşan yakalamakla o mertlerin işi namerdin değil ... ve siz çakallar siz anca leş yersiniz ne uydunuz bu kurnazın aklına.. de varın gidin çöplüğe kargalardan zıkkımlanın..”

   “Siz benim ayağım topal, kuyruğum kopuk diye asaletimi yitireceğimi mi zannettiniz.”

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır