Zeki İnsanların Beynindeki Farklılık İlk Kez Ölçüldü

22.7.2016 08:05:38 BilgeDede
  Zeki İnsanların Beynindeki Farklılık İlk Kez Ölçüldü" title=  
Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk kez insan zekasını tanımlayarak ölçmeyi başardı. Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Prof. Jianfeng Feng liderliğinde Warwick ve Çin’nde geçenlerde beynin dinamik fonksiyonlarını ölçmek ve beyindeki farklı kısımların nasıl çalıştığını tanımlamak için yapılan araştırmada zekanın farklı zamanlardaki etkileşimi ölçüldü.

Prof. Jianfeng yüksek IQ’lü ve yaratıcı insanlarda, beyinde daha fazla değişken bulunduğunu ve beyindeki farklı bölümlerin düşünüldüğünden daha sık etkileşime girdiğini keşfetti. İnsan zekasının daha doğru bir şekilde anlaşılması, gelecekte yapay zekanın geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Günümüzde Yapay Zeka sistemleri (AI- veya YZ) insan beyninin büyüme ve öğrenme sürecindeki değişim ve adaptasyon gibi hayati değerleri işlemez. İşte bu dinamik fonksiyonların keşfi sayesinde gelişmiş nöral ağların kurulumu sağlanarak; öğrenme, büyüme ve adaptasyon geçirmesi mümkün kılınabilir.

Ayrıca bu çalışmanın akıl sağlığı gibi büyük oranda yanlış anlaşılan, bir alana derin etkileri olacaktır. Standart beyin ağlarındaki değişkenlikler gözlenerek şizofreni, otizm ve ADHD(dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) hastaları incelenebilir. Böylece akıl hastalığına neden olan temel neden anlaşılarak, gelecekte bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde büyük etkiler sağlanabilir. Tüm dünya çapında binlerce insanın beyninden elde edilen emar (resting-state MRI) analizleri kullanılarak, yapılan incelemelerde beyindeki öğrenme ve gelişim bölgelerinde büyük farklılıklar olduğu, dakikalar ila saniyeler bazında değiştiği bulundu. Diğer taraftan beynin zekayla ilişkilendirilmeyen bölümleri; görsel-işitsel ve motor duyusal alanlarda sadece küçük değişiklik ve adaptasyon gözlendi.

Prof. Jianfeng Feng bu yeni teknoloji ışık ile işaretlemeyi kullanarak bu araştırmayı mümkün kıldı:” İnsan zekası halen geniş çevrelerde tartışılan ateşli bir konudur. Ancak araştırmamızda kullandığımızda benzer gelişmiş görüntüleme teknolojileri sayesinde yapay zeka ve akıl hastalıkları için geliştirilmeleri sağlanabilir,” diyor. (.gercekbilim)

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

KAYNAK:https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160718110938.htm

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır