Firavun nedir

6.6.2016 09:49:47 BilgeDede
Firavun nedir" title=  

Uzun yillar önce Antik Misir Firavunlar tarafindan yönetilen bir medeniyetti. Misirlilar M.Ö. 1554 yilinda 18. Hanedan döneminde hükümdarlarina Firavun demeye basladilar. Bundan önce Firavun “Muhtesem Ev” anlamina geliyordu ve Kralin Sarayi için kullanilan bir isimdi. Daha sonra Firavun, ünvanin bir parçasi olarak kullanilmaya baslandi.


Firavun bütün tapinaklar için en yüksek rütbeye sahip rahip, yönetim ve kanunun basi ve ordu komutani idi. Misirlilar Firavunlarin yari-insan , yari-tanri olduguna inanirdi. Tapinaklar girmeye sadece Firavun’un ve rahiplerin izni vardi. Eski Misirililar tanrilarindan birsey istemek için önce Firavuna sormak zorundaydi. Buda vatandaslarin gözünde Firavunu çok güçlü bir konuma getirmekteydi.


Eski Misirlilar Firavunun ruhunun sonsuza dek yasadigina inanirlardi. Onlara göre Firavun öldügü zaman Tanri  olarak yasamaya devam ediyordu. Bu yüzden Firavunlar birçok hazine ile beraber gösterisli piramitlere defnedilirlerdi ki sonraki hayatlarinda mutlu olsunlar.Firavun heykellerinde kobra kafalari bulunmaktadir , inanislarina göre Firavunlar kobra sekline girerek onlari seytanin kötülüklerinden korumaktadir.Tarihte  bazilari kadin bazilari erkek olan birçok firavun bulunmaktadir. Firavunlar eski misirda binlerce yil hüküm sürmüslerdir.Ramses, Tutankamon ve Kleopatra en çok bilinenleridir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır