Mantarın Belirtileri

20.7.2016 11:12:48 BilgeDede
Mantarın Belirtileri" title=  

Mantar hastalığı direkt temasla geçtiği ve bulaşıcı olduğun­dan okullar, yüzme havuzları ve hamamlar hastalığın kolayca kapılabileceği yerlerdir­­. Genel­de başta, ayak parmakları arasında, yetişkin gençlerin apış aralarında, sığırla uğraşanların sakal bölgesinde genel­de rastlana­bilir­­. 

Eğer hastalık baş bölgesinde ise, önce çevresi kırmızı ve ortası beyaz, yuvarlak bir alan ortaya çıkar, sonra bu alan genişleyip yayılmaktadır­­. Ayak parmaklarında, kaşıntı ve rahatsızlık hissiyle beraber, parmak araların­da ıslak, beyaz, ölü deri parçaları görülmekte­dir­­. 

Tırnak Mantarı­nın Belirtileri 

Tırnaklar­da renk ve şekil deformitesi (bozukluğu) yanın­da kalınlaşma da görülmekte­dir­­. Kalınlaşma tırnağın serbest kenarından dibine doğru hareket eder­.

 

 

Mantar Hastalığı Nasıl İlerler?

Başta, yerleşen  mantar saçların köklerine dek ilerleyerek saç telleri­nin matlaşmasına, zayıflayarak kırılmasına neden  olmakta­dır­­.  Bu bölgelerde saçlar başka bölgelere göre daha seyrek olur­­. Mantar eğer ayakta ise ayak parmaklarındaki hastalık tedavi edilmediği halde ağır bir egzama vakasına neden  olabilir ve hastanın yatarak tedavi edilmesini gerektirecek kadar durumunu ağırlaştırabilir­­. Mantarın Tedavisi

 

Mantar Hastalığı için, başa krem şeklinde undesilenik asit bileşiği sürülür ve ağızdan da griseofulvin verilmekte­dir­­. Ayak parmakların­da egzama veya iltihaplı bir durum varsa, önce bu tedavi etmek gerekir­­. Ayak parmaklarını enfekte edici mantarı bütünüy­le yok etmek hemen  hemen  olanaksızdır­­.  Ancak, mantar öldürücü ilaçlarla etkilenebilir­­. Bununla birlik­te, sık sık çorap değiştirmek, ayakları en  az günde iki kez yıka­mak ve serin tutmak hastalığı kontrol altına alır­­.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır