Kansızlık (Anemi) Nedir?

20.7.2016 11:04:50 BilgeDede
Kansızlık (Anemi) Nedir?" title=  

Kansızlığın sebepleri çok çeşitlidir­­. Genel olarak, kan kaybı, demirin yetersiz alınması, alyuvarların yapı deformitesi (bozukluğu) ve alyuvarların yapılışındaki bozukluklar öncelikli nedenlerdir­­. Kronik ve ağır seyreden bulaşıcı hastalıklar, kronik böbrek hastalıkların­dan dola­yı kan yapımı­nın bozuluşu da nedenler arasın­da sayıla­bilir­­. 

Kansızlığın Belirtileri

Yüzde solukluk, halsizlik, göğüste ağrı, idrar­da kan görülmekte­dir­­. Kansızlığın asıl teşhisi belirtilerden  çok kan sayımı sonucu yapıla­bilir­­. 

Kansızlığın Tedavisi

Kansızlık nedeni­nin saptanmasın­dan sonra bir tedavi metodu izlenmelidir­­. Hastaya demir de verile­bilir­­.

 

Kansızlık Belirtileri: Anemi; halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, iştahsızlık, bulantı, sık hastalanma, daha fazla üşüme, dikkati toplamada güçlük, yüzde, gözde ve avuç içlerinde solgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişkinlik, ishal, kusma, burun kanaması gibi belirtiler de görülebilir.Kansızlık Tedavisi: Tedavide öncelikle Anemiye neden olan unsurlar giderilmeye çalışılır. Basur, Aşırı adet kanaması gibi nedenler varsa tedavi edilir. Eğer kansızlığın nedeni yetersiz beslenme sonucu demir eksikliği ise demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği giderilmeye çalışılır. İstirahat ve temiz hava da yararlıdır. İleri kansızlık durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Hasta çok kan kaybetmişse kan nakli de gerekebilir.

Kan yapıcı gıdalar olarak üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal oldukça yararlıdır. Ayrıca, kansızlığa karşı alınabilecek önlemlerden biri de, vücudun demir emilimini azaltan çay, kahve, sigara,alkol ve koladan uzak durmaktır.

Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde kansızlık sık görülebildiği için özellikle gebelerin ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesine ve gerekiyorsa demir takviyesi yapılmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde görülen kansızlık gelişim bozukluklarına da neden olabileceği için çok dikkat edilmelidir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır