Aşk acısı nedir ?

6.6.2016 09:45:13 BilgeDede
Aşk acısı nedir ?" title=  

Aci askin kendisinde degil, sahiplenme tutkusunda. Kisi asik oldugu kisiyi kendine ait bir nesneymis gibi algiliyor ve kaybedince de bir seyini kaybetmis gibi aci hissediyor. Kolunu, bacagini veya annesini babasini kaybetmeye deger aci çekiyor. Ancak ask kavrami içinde aci varsa hastalikli bir durumdur ve yardim gerektirir. Yoksa ask gibi insani motive eden, bütün sistemlerini harekete geçiren, bagisiklik sistemini güçlendiren, heyecanlarini körükleyen ve yasama sevinci veren bir duygunun aci vermesi mümkün degil!
Sahiplenme duygusu kötü bir sey degildir, ama buna ask dememek gerekli. Kisi gerçekten asiksa, seviyorsa karsisindaki kisinin mutlulugunu düsünür bu da insana aci vermez.


Ask acisi çekmek insanin elinde degilse, duygularini bir daha gözden geçirmelerini öneriyorum. Hissettiklerinin ne oldugu hakkinda. Aci çekiyorsa mutlaka ama mutlaka bir profesyonele danismali. Kendi baslarina çektikleri aciyi kurgularlarsa, sürekli akillarindan geçirirlerse ya da kendilerine duygusal yakinligi oldugunu bildikleri anne, baba, arkadas ve kardesle paylasirlarsa; bu durum çektikleri aciyi artirmaktan baska bir ise yaramaz. Mutlaka objektif düsünen biriyle paylasmalari gerekir.


Kadinlar daha çok ask acisi çekiyor denir ama bu kadinlarin duygularini daha kolay ifade etmelerinden kaynaklanir. Erkeklerde ifade sorunu vardir. Erkek aglamaz, erkek söylemez ve erkektir dayanir gibi insani insanligindan uzaklastiran birtakim kaliplar; erkeklerin bu duygulari kendi içinde yasamasina neden olur. Ifade edemedigi için erkegin daha zavalli oldugunu düsünüyorum. Ancak bu arada sahiplenme duygusu erkeklerde daha fazla oldugu için aslinda biten asklardan sonra onlar daha çok aci çeker.


Hastayken asik olmak iyilesme sürecini hizlandirabilir, insanin mutsuz oldugu dönemde, rahatsizlik döneminde bir ask yasarsa adrenalin desarji, serotonin gibi vücudun direncini artiran hormonlarda artis olur. Dolayisiyla iyilesmeler daha hizli olur. O yüzden de diyorum ki; hangi yasta ve hangi sartlarda olursa olsun insanlarin kalbi, gönlü aska açik olmalidir. Mutlu bir asik olmak ögrenilebilir, Ama bu düsünülmeden, tamamen içgüdüsel duygular sevgi olarak tanimlaniyor. Karsi cinse duyulan cinsellik uyanisi da ask olarak tanimlanabiliyor. Iste bu nedenle kirilmalar daha sik rastlaniyor.

Halbuki askin sevginin içinde zamani paylasmak, emek, evrensellik hatta estetik var. Bunlar ögrenilebilir ama biz bunlari birakin ögrenmeyi konusmayi bile aptallik olarak degerlendiren bir toplumuz. Ask ve sevgi de ögrenilebilir ama ögrenmek için de emek gerekir. Üstelik ölünceye kadar sürecek bir ögretidir bu. Aski sadece gençlik dönemine ait bir duygu olarak düsünmek yanlis. O kadar zevklidir ki; keske hepimiz zamanimizin bir parçasini bu ögretiye ayirsak, yasamak daha keyifli olur.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır