Çocukları Korkularından Kurtarmanın Yöntemleri

18.7.2016 09:05:30 BilgeDede
Çocukları Korkularından Kurtarmanın Yöntemleri" title=  

Korkuların üzerine gitmeyin: Aileler tarafından bu durumda yapılan en büyük hatalardan biri korkuların üzerine gitmek ve çocukla inatlaşmak. Çocuğunuzun korkuları varsa asla onu korkusuyla baş başa bırakmayın. Onu yalnız bırakmak korkuların azalmasından çok artmasına neden olur.

 

Çocuğunuzla empati kurun: Çocuğunuzun korkusu varsa onu asla yargılamayın. “Karanlıktan neden korkuyorsun ki? Kocaman çocuk oldun.” demek onu utandırarak korkularının artmasına neden olur. Onun yerine, “Ben de senin yaşındayken korkardım, haklısın.” gibi empati kuran ifadeler sarf etmek ise çocuğun kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Ona güvendiğinizi gösterin: Çocuğunuzun korkuları gelişiminin bir parçası olarak gelişir. Ve bu durum son derece doğal. Size düşen onun korkularını takip etmek ve onu anlamak. Çocuğunuzun korkularını yenebilmesi için onunla birlikte hareket edin. Onu dinleyin, bol vakit geçirin ve doğru bilgilendirmeler yapın.

 

Korkularını pekiştirmeyin:

 Çocuğunuz eğer yalnız başına uyumaktan korkuyorsa asla onu kendi yatağınıza almayın. Onu kendi yatağınıza almanız kendini güvende hissetmesini sağlar ancak korkuları pekiştiği için yalnız yatması daha zor hale gelir. Onun yerine ona kitap okuyarak uyuyana kadar yanında beklemeniz daha doğru olacaktır.


Çocuğunuzu dinleyin:

Unutmayın, siz de bir zamanlar çocuktunuz ve sizin de korkularınız oldu. Onda “ben çocukken hiçbir şeyden korkmazdım” algısı yaratmayın. Korkularını önemseyin ve saygı duyun. Çünkü korkuların çocukların ruhsal dünyasındaki etkileri, tahmin ettiğimizden daha büyük. Eğer korkular çocuğunuzun yaşamını engelliyorsa ve uzun sürüyorsa mutlaka bir yardım alın.

 

http://www.saglikmakale.com/cocuklari-korkularindan-kurtarmanin-yontemleri.html


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır