Türk Kahvesinin Yaninda Neden Su Ikram Edilir

5.6.2016 19:10:47 BilgeDede
Türk Kahvesinin Yaninda Neden Su Ikram Edilir" title=  

Osmanli zamaninda eve misafir geldiginde hemen ev sahibi bir kahve ikraminda bulunur, yanina da bir bardak su koyarmis. Misafir eger suyu kahveden önce içerse, karninin aç oldugu anlamina gelir, hemen sofra kurulurmus. Eger kahveyi önce içerse karni tok oldugu sadece muhabbet etmeye geldigi anlasilirmis. Yani misafir karnim aç demez, su ile ima edermis; ev sahibi de, aç misin tok musun demez su ile halini sormus olurmus.

Suyun kahvenin yanina koyulmasinin bir diger nedeni ise; padisahlarin yemeklerini tadan çesnicibasilar her yemegi zehirli olup olmadigini anlamak için tattiklari gibi kahveyi de tadarlarmis. Fakat kahvenin lezzetli olani demir cezvede tek kisilik yapilani olunca padisaha 5 kisilik kahve degil tek kisilik kahve pisiriliyormus. Bu da güvenlik zafiyeti olusturuyormus. Bunun üzerine bir yöntem gelistirilmis. Bu yönteme göre, padisah kahveye parmagini bandirip kahvenin yaninda gelen suya sokarmis. Kahvenin suyun içindeki dagilimina göre zehirli olup olmadigini anlarmis. Mevzu da o günlerden bugünlere gelmis..

Kahvenin suyla birlikte servis edilmesi zaman içinde sadece bir gelenek haline dönmüstür, yani bizler artik eskilerde oldugu gibi bir anlam çikarmak için suyu ikram etmiyoruz. Kahvenin yanina koydugumuz suyun basinda veya sonunda ya da hiç içilmemesi artik bir anlam ifade etmiyor, içen kisinin arzusuna göre durum degisiyor.

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır