Erken boşalma ve tedavisi

4.6.2016 15:02:40 BilgeDede
Erken boşalma ve tedavisi" title=  
 Erken bosalma tedavisi için en çok kullanilan yöntem agizdan kullanilan ilaçlardir. Bu amaçla SSRI (Selektif Seratonin Reuptake Inhibitörü) olarak bilinen ilaçlar kullanilmaktadir ve bu ilaçlarin genel kullanimi her gün agizdan bir tablet alinmasi seklindedir. Bu tedavi yöntemi ile bosalmadaki gecikme tedavi baslanmasindan 5-10 gün sonra gerçeklesmeye baslar ve ilaç kullanildigi sürece devam eder. Yorgunluk, bulanti, terleme, esneme gibi yan etkiler görülebilir ve tedavi baslanmasindan sonraki ilk bir haftada ortaya çikar, 3-4 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu tedavinin dezavantajlari hasta tarafindan her gün ilaç kullanma geregi ve ortaya çikan yan etkilerdir.

 SSRI türü ilaçlarin tedavideki etkisine ragmen günlük kullanim geregi ve yan etkiler sebebiyle hastalarin tedaviye devam etme oraninin düsük olmasinin sonucu olarak ayni tür ilaçlarin yeni formu olan “dapoksetin” gelistirilmistir. Bu ilaç iliskiden 1-3 saat önce kullanilmakta, her gün kullanim zorunlulugunun olmamasi ve bu sayede yan etkilerin daha az görülmesi hasta memnuniyetini ve tedavi basarisini artirmaktadir.

 Erken bosalma için “dapoksetin” tedavisi yaninda ayrica sertlesme problemi olan erkeklerde bir PDE-5 inhibitörü tedaviye eklenebilir. Genellikle SSRI inhibitörleri ile birlikte kullanilabilen PDE-5 inhibitörlerinin sertlesme düzeyini arttirarak, bosalma sonrasi tekrar sertlesme için gereken zamani kisaltma ve bu sayede performans endisesini azaltarak etki gösterdigi düsünülmektedir.

Tedavide lokal anestezik kremlerin kullanimi
Erken bosalma tedavisinde kullanilan diger bir yöntem lokal anestezik içeren kremlerin kullanimidir. Iliski öncesi penise uygulanan krem/jel/spreyler peniste duyu kaybi olusturarak bosalmayi geciktirmektedir.

Erken bosalmada psikolojik tedavi
 Erken bosalmanin nedenleri arasinda sayilan psikolojik problemlerin tedavisi hastaligin gerilemesini saglayabilmektedir. Genellikle görülen psikolojik problemler hastanin esi ile olan seksüel sorunlari veya iliskideki geçimsizliklerdir.

Davranissal tedaviler

 Bu tedavi metodunda uygulanan yöntemler hastalarin cinsel iliski sirasinda erken bosalmayi önleyecek bazi manevralar yapmasinda dayanmaktadir. Bu manevralar “dur-basla” (stop-start) ve “sikma” teknikleridir.

 Dur-basla teknigi asamali bir tekniktir ve her asama ortalama 2 hafta sürmekte ve her hafta en az üç kez önerilen manevralarin yapilmasi gerekmektedir. Bu manevralar penis uyarilmasinin azaltilmasini ve bu sayede bosalmanin geciktirilmesini amaçlamaktadir.

 Sikma teknigi ise iliski sirasinda bosalma hissedildiginde iliskinin durdurularak penis uç kisminin bosalma hissi geçene kadar sikilmasi ve bu sayede bosalmanin geciktirilmesidir.

Cerrahi tedaviler

 Erken bosalmada cerrahi tedavi mantigi penisin bu hastalarda asiri duyarli olmasi varsayimina dayanmakta penise giden sinirlerin çesitli yollarla kesilmesiyle bu asiri duyarliligin azaltilmasi hedeflenmektedir. Ancak bu yöntem geriye dönüssüz bir yöntem olup nadiren uygulanmaktadir.






SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır