Dündarlıda Şerbet Geleneği

13.7.2016 13:55:35 BilgeDede
Dündarlıda Şerbet Geleneği" title=  

Bu gelenek ramazan bayramından önce vefat edenler için ramazan bayramında kurban bayramından önce vefat edenler için kurban bayramında yapılmaktadır.

 

Vefat eden kişinin vefat ettiği evde bayramın 1. Günü bir yer ayarlanıyor. Bayram namazından çıkan kasaba sakinleri 7-8 kişilik gruplar halinde cenaze evlerini ziyaret edip cenaze yakınları ile bayramlaşıp acılarına ortak oluyorlar. Vefat eden kişi için kuran okuyup dua ettikten sonra kendilerine ikram edilen çörek, sarı üzüm, peynirden yiyorlar. Diğer grup geldiğinde önceki gelen grup diğer cenaze evine gidiyor. Bu olay cenaze evlerinin tamamını gezene kadar devam ediyor. Bayramın 1. Günü nü bu şekilde cenaze evlerinin dolaşarak tamamlıyorlar.

 

 

 

 

 

Gruplar yolda karşılaştıkları diğer gruplarla ve cenaze evlerinde karşılaştıkları gruplarla bayramlaşıyorlar. Diğer illerde yaşayanlar da bu gelenek sayesinde kasabaya gelerek akrabaları ile ve kasaba halkıyla bayramlaşıyorlar. Yıllardır birbirlerini görmeyen akrabalar yâda arkadaşlar bu gelenekle mutlaka bir bayramda karşılaşıyorlar. Küskünlükler de bu gelenekle ortadan kalkıyor. İki küs arkadaş farklı farklı grupla karşılaşınca mutlaka bayramlaşmak ve konuşmak zorunda kalıyor. Bu da küskünlükleri bir nebze olsa da ortadan kaldırmış oluyor.

 

 

 

Bu gelenekle kasaba halkının birbirine olan yakınlığı ve bağları daha da kuvvetlendiğini dile getiren kasaba halkı bu geleneği kaldırmak istemediklerini bu geleneğin kalktığında aralarındaki bağların kopacağından korkuyorlar. Bu geleneğin uzun yıllardır sürmesini ve kasaba halkının birbirlerine olan bağlılığının artmasını istiyorlar.

 

Eksikliğimiz varsa affola
 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır