İshal deyip geçmeyin

13.7.2016 10:56:02 BilgeDede
İshal deyip geçmeyin" title=  

Konuya ilişkin bilgi veren İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ertan Değirmencioğlu konunun önemi nedeniyle Bakanlık tarafından Temmuz aynın ilk haftasının “İshalli Hastalıkların Kontrolü ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası” olarak kabul edildiğini söyledi.
 
İshalde barsak hareketlerinin arttığını,normal süreden daha sık aralıklarla dışkılama olduğunu ve İshalin en sık nedeninin ağız yoluyla alınan mikroplar olduğunu vurgulayan Dr.Ertan Değirmencioğlu, başta antibiyotikler olmak üzere çeşitli ilaçlar, çeşitli mide-barsak hastalıkları, stres gibi duygusal durumların da ishale sebep olabileceğini ifade etti.


İshalli hastalıkların önlenmesi, ishalde erken tanı ve tedavinin önemi, ağızdan sıvı tedavisinin uygulanması, temiz su kullanımı, hijyen kuralları, ishalli bebek ve çocuklara yaklaşımın, tüm anne babalar ve diğer aile bireyleri tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Dr.Ertan Değirmencioğlu neler yapılması gerektiğini de şöyle sıraladı.


 
'' İçerisinde herhangi bir mikrop veya bakteri bulunmadığına emin olduğunuz sağlıklı suları tüketin. Emin olmadığınız durumlarda ise suyu on dakika kaynatıp tekrardan oda sıcaklığına geldiğinde tüketmek bir nebzede olsa ishal olma riskini düşürecektir.


- Sebze ve meyveleri iyice yıkamadan tüketmeyin.


- Et, balık ve deniz ürünlerini pişirdikten sonra tüketin. özellikle sucuk ve sosisi çiğ tüketmeyin.


- Sokak satıcılarından yiyecek veya içecek almayın.


- Yemek yemeden önce ve sonra ve  tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerinizi sabunla köpürterek yıkayın.


İshali 2 günden uzun süre devam eden bebek ve çocuklar, çok sayıda sulu dışkı, yetersiz yeme ve içme, tekrarlayan kusma, ateş, dışkıda kan, aşırı susuzluk şikâyetleri olan bebek ve çocuklar vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kurumuna götürülmelidir. İshalle kaybedilen sıvı ve besinler kısa sürede yerine konmazsa İshal öldürücü bir hastalık olabilir. Türkiye'de 0-5 yaşta görülen ishalli hastalıklar ve bunlara bağlı ölümlerin önlenmesinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir.''dedi.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır