Kahvekoliklerin yüzünü güldürecek araştırma

12.7.2016 10:24:36 BilgeDede
Kahvekoliklerin yüzünü güldürecek araştırma" title=  
Circulation adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makale kahve severlerin dünyasına güneş gibi doğdu! Harvard T.H. Chan School of Public Health tarafından yapılan araştırma gösteriyor ki düzenli olarak kahve içen kişilerin hayatı kısaltan hastalıklara yakalanma riski daha düşük.

Araştırmacılar dört yıllık bir süreçte 200.000 denekle çalıştı. Makalenin yazarlarından Ming Ding, “Kahvede bulunan biyoetken bileşimler insülin direncini ve sistematik iltihaplanmayı azaltıyor. Bu bulgularımızın bazılarını açıklayabilir. Ancak bu etkileri yaratan biyolojik mekanizmaları incelemek için daha çok araştırmaya ihtiyacımız var.” diyor.

Araştırmanın sonuçları öyle güzel, öyle güzel ki, neredeyse makalenin bir grup kahve bağımlısı tarafından yazılmış olduğuna inanacağız. Şöyle ki, araştımracılara göre insanlar günde 3-5 fincana kadar kahve içebilir ve yine de kahve bağımlılığının harikulade faydalarından yararlanabilir. Ne gibi mi? Kalp krizinden ölme riskiniz azalır. Tip 2 diabetten ölme riskiniz de… Parkinson gibi nörolojik hastalıklardan da!.. Makalenin bir diğer yazarı Frank Hu “Bu araştırma, makul seviyedeki kahve tüketiminin, bazı hastalıkların sebep olduğu erken yaşta ölümleri azaltmak anlamında da faydalar sunduğunun bir kanıtı.” diyor. (https://www.good.is/articles/coffee-drinkers-live-longer)

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

Cansu Yalçın - nolm.us

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır