Dünyanın en büyük teleskobu

8.7.2016 13:38:23 BilgeDede
Dünyanın en büyük teleskobu" title=  
Çin’in Ping Tung County Bölgesi’nde dünyanın en büyük radyo teleskobu inşa edildi.

 

“Five Hundred Meter Aperture Spherical Telescope” adı verilen teleskop için 180 milyon dolar harcandı.

30 futbol sahası büyüklüğündeki dev telekop, 4 bin 450. parçası da yerine yerleştirilince tamamlanmış oldu. Dev teleskop Eylül ayında tamamiyle kullanıma hazır olacak.

Çin hükümeti, teleskobun, yeni keşiflere kapı aralaması için büyük umutlar besliyor. Teleskop, evreni ve diğer akıllı yaşam formlarını keşfedebilmek için kullanılacak.

Çin hükümetinin bu dev teleskobundan önce dünyanın en büyük teleskobu, Porto Riko’daki 300 metre genişliğindeki “Aercibo Observatory” idi. Ancak Çin’deki teleskop neredeyse Porto Riko’dakinin iki katı büyüklüğünde…

Çin bu proje ile evrenin doğumunu daha iyi anlayabileceği objeleri arayacak.

 

Teleskop nedir?

Gökcisimlerini incelemek ve gözlemlemek için kullanılan aletlere teleskop denilmektedir.  Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alarak görüntüleyen bir gözlem cihazıdır.

Teleskop, 1608 yılında Hollandalı bir gözlük üreticisi olan Hans Lippershey tarafından icat edilmiştir, 1609 yılında ise ünlü bilim insanı Galileo Galilei tarafından ilk kez gökyüzü gözlemleri için kullanılmıştır.

Teleskoplar çoğunlukla yıldızlardan gelen ışığı toplamakta kullanılırlar. Toplanan ışık verileri sayesinde yıldızın, daha doğrusu gökcisminin uzaklığı, kütlesi, yaşı hesaplanabilmektedir.

Teleskopla gözlem yapmak için temiz bir gökyüzü ve kent ışıklarından uzaklaşmak en ideal sonucu verir.

Teleskopların aynalı teleskop, uzay teleskobu, radyo teleskop gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Dünyanın en popüler teleskobu Hubble Uzay Teleskobudur.

Çin’de üretilen “Five Hundred Meter Aperture Spherical Telescope” ise bir radyo teleskoptur. Radyo teleskoplar yapı olarak optik teleskoplara benzer. Uzaydan gelen elektromanyetik yayınları alabilmek için antenler kullanılır. 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır