Karanfilin Faydaları Nelerdir?

8.7.2016 08:28:57 BilgeDede
Karanfilin Faydaları Nelerdir?" title=  
Mersingiller familyasının iki çenekliler sınıfına dahil olan karanfil, ilk defa Endonezya’nın doğusunda bulunan Moluk adalarında keşfedilmiştir. Her dem yeşil kalan karanfil ağacının boyu 10-20 metre uzunluğa kadar ulaşabilmektedir. Esas vatanı Endonezya olan karanfil, Tanzanya Zengibar, Madagaskar, Hindistan ve Sri Lanka’da yetiştirilmektedir.

Başlangıçta soluk renkli olan karanfilin çiçek tohumları daha sonradan kademeli şekilde yeşile dönmektedir ve karanfilin boyları 1,5-2 cm’ye ulaştığında hasat edilmektedir.

Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen baharatı, odunumsu, siyah renkli ve hoş kokuludur. Acımsı bir lezzeti olan karanfil, özellikle de Hindistan’da yemeklerin içinde baharat olarak kullanılmaktadır.

Karanfil, Avrupa’daki ülkelerde ise turşu, tatlı ve reçellerin içerisine aroma verici olarak eklenmektedir. Genellikle öğütülmüş şekli ile baharat olarak kullanılan karanfil, ağızda bütün şekilde tutularak da kullanılmaktadır. Çünkü çiğnendiğinde nefesin taze ve temiz tutulmasını sağlamaktadır.

Karanfilin Besin Bileşenleri ve Besin Değerleri

Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan karanfilin 100 gramının içerdiği besin bileşenleri ve değerleri şu şekildedir;

Enerji → 274 kcal
Karbonhidrat → 65 gram
Protein → 6 gram
Toplam yağ → 13 gram
Şeker → 2 gram
Lif → 33 gram
Kalsiyum → 632 miligram
Sodyum → 277 miligram
Potasyum → 1020 miligram
A vitamini → 160 miligram
Demir → 11,83 miligram
C vitamini → 0,2 miligram
Bunlara ek olarak karanfil, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller ile, tiamin (B-1 vitamini), riboflavin (B-2 vitamini), folat (B-9 vitamini), B-6 vitamini, B-12 vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini de içermektedir.

Karanfilin Faydaları

Bilinen en etkili faydasının diş ağrılarını sakinleştirmek olan karanfil, diş macunlarının içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca, güçlü bir antioksidan ve anti-bakteriyel olan karanfil, kanser, solunum yolları hastalıkları, tırnak ve saç sorunlarına iyi gelmektedir. Çok güzel bir kokuya sahip olan karanfil, ağız kokularının giderilmesinde de etkilidir. Eugenol adı verilen bir kimyasal içeren karanfil, bu sayede uyuşturucu etki göstermektedir.

1. Diş Ağrısını DindirirDiş macunlarının içerisine de eklenen karanfil, diş ağrılarının dinmesini sağlamakta ve rahatlatıcı etki göstermektedir. Karanfilin direkt olarak diş üzerine konulup bekletilmesi ya da karanfil yağının ağrıyan dişe uygulanması halinde diş ağrısı büyük oranda azalma göstermektedir.

2. Ağız Kokusunu Giderir


Güzel kokusu sayesinde karanfil, kötü nefes kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de, ağız kokusuna neden olan gıdaların tüketilmesinden sonra, ağızda bekletilen karanfil, ağız kokusu oluşumunu hafifletmektedir.

3. Saç Sağlığı


Çoğu kişinin bilmediği ama gerçekten de olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan karanfilin bir faydası da, saç sağlığını korumasıdır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde karanfil, saç köklerinin beslenmesini sağlamakta ve saç dökülmesini önlemektedir. Saçların doğal rengini koruyan karanfil, saç renginin koyulaşmasına, doğal ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

4. Dezenfektan ÖzellikDoğal bir dezenfektan olan karanfil, oldukça fazla miktarda uçucu yağ içermektedir. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde karanfil antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar ise güçlü birer hücre temizleyicilerdir. Aynı zamanda, potasyum, sodyum, fosfor, demir, A vitamini ve C vitamini gibi bileşenleri sayesinde karanfil, vücuttaki serbest radikaller ile mücadele etmekte ve vücudun dezenfektesini sağlamaktadır.

5. Cilt Sağlığı ve Güzelliği


Özellikle de karanfil yağı, akne tedavisinde oldukça etkilidir. Akne ya da sivilce oluşumlarında, etkilenen bölgeye uygulanan karanfil yağı, antibiyotik özellikler göstererek, cildin temizlenmesini sağlamaktadır.

Ciltte oluşan siyah noktaların giderilmesinde de etkili olan karanfil, yara, kesik, sivilce gibi deri sorunlarının giderilmesinde başarılıdır. Karanfil, iltihaplı ve yaralı bölgenin iyileşmesini sağlamakta ve mikropların imha edilmesine yardımcı olmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus vardır; asla ama asla karanfil yağı direkt olarak cilde sürülmemeli ve sürülmeden önce su eklenerek seyreltilmelidir. Aksi halde ciltte tahrişler meydana gelebilmektedir.

6. Mide Bulantısını GiderirMide bulantısı ya da kusma gibi, bazı midesel sorunlar yaşanması halinde, ağza alınan bir adet karanfil, mide bulantısının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de sabahları yaşanan bulantı ve kusmalara iyi gelen karanfil, toz haline getirilerek, içerisine hurma veya bal eklenmesi şeklinde tüketildiğinde etkili olacaktır. Hatta, çayın içerisine eklenen karanfil taneleri de faydalı olacaktır. Fakat, karanfil yağı içilmesi kesinlikle sağlıklı bir fikir değildir.

7. Yorgunluk ve Stres Karşıtı


Hoş ve güzel kokusu ile karanfil, sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı da karanfil kokusu, stres ve yorgunluğun giderilmesine oldukça etkilidir. Çay içerisine de eklenebilen karanfil, gevşeme ve rahatlama sağlayarak, ruh sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

8. SinüzitÖzellikle de kış aylarında sinüzit nedeniyle yaşanan baş ağrıları, oldukça rahatsızlık vericidir. Karanfil ise, içerdiği bileşenler sayesinde, sinüzit ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Buna göre, karanfilin iyice koklanarak, içine çekilmesi etkili sonuçlar verebilmektedir. Fakat bu işlem yapılırken dikkat etmekte fayda vardır çünkü karanfilin kokusu da, en az tadı kadar acı olabilmektedir ve etkileri de bir o kadar yoğundur.

9. Soğuk Algınlığı ve Grip Karşıtı EtkiSoğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıkların önlenmesine, giderilmesinde ve hafifletilmesinde etkili olan karanfil, özellikle de kış aylarının hastalıksız şekilde geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre, az miktar karanfil yağının içerisine bir miktar ılık su eklenerek seyreltilmelidir. Daha sonra da içerisine, bal eklenerek iyice karıştırılmalıdır.

Elde edilen bu karışımı, günde 2 defa içildiğinde, etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, boğaz ağrıları için de etkili olan karanfil, gargara şeklinde kullanıldığında, boğaz dokularında biriken bakteri ve mikropların imha edilmesine yardımcı olmakta ve boğaz ağrılarının dindirilmesini sağlamaktadır. Böylece, ağız ve boğaz dokularındaki yara oluşumları da büyük ölçüde iyileşme göstermektedir.

10. Şişkinlik Giderici Özellik


Direkt olarak karanfil yağının içilmesi, önerilen bir uygulama değildir. Ama, karanfil ile suyun karıştırılarak çay şeklinde içilmesi ya da demlenmiş çay içerisine eklenen karanfil taneleri, yetersiz bağırsak hareketleri nedeniyle oluşan şişkinliğin giderilmesinde etkilidir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır