Ramazan Bayramı'na neden şeker bayramı deriz?

4.7.2016 10:29:48 BilgeDede
Ramazan Bayramı  
Bu zamana kadar her yıl büyük bir heyecanla sabahı uyandığımız Ramazan Bayramı'na neden şeker bayramı deriz diye hiç düşündünüz mü?

Halk arasında basit bir bilinme biçimi mevcut

Ramazan Bayramı yerine Şeker Bayramı dememizin nedeni genellikle bu bayram boyunca şeker dağıtılması olarak biliniyor. Ancak bazı kesimler Ramazan Bayramı'na 'Şeker Bayramı' demesine bir hayli tepki gösteriyor.

Ramazan isminin  

Müslümanlığa daha çok yakıştığı ve 'şeker'in bir tür asimilasyon sonucu ortaya çıkarıldığı da inanışlardan biri.

'Şükür'den 'şeker'e... mi?

Neden Şeker Bayramı denildiği konusuna Tarihçi yazar Murat Bardakçı Habertürk'deki yazısında genişçe yer vermiş.

Bardakçı yazısında Osmanlı Dönemi'nde Şükür Bayramı olarak bilinen Ramazan Bayramı'nın eski harflerle aynı şekilde (şın-kef-rı) yazıldığını belirterek, “asırlar boyunca doğru şekilde, yani ‘şükür’ diye okunan kelime sonraları bu hatâ neticesinde ‘şeker’ zannedilince bayramın ismi de değişiverdi” açıklamasıyla basit ve etkili bir tanımda bulunuyor. Bardakçı Şükür Bayramı'nın yanlış telafuz edilmesi ve yıllar geçtikçe bu hata kemikleşerek 'şeker' olarak kaldığını savunuyor. “Şükür” ve “şeker” kelimeleri eski harflerle aynı şekilde “şın-kef-rı” şeklinde yazılırlar. “Şükür” mü yoksa “şeker” mi olduğu sözün gelişinden anlaşılır ve kelime nasıl okunması gerekiyorsa öyle okunulurdu.

Askerlere dağıtılan tatlılar mı?

Şeker Bayramı konusunda bir başka iddia ise 2015'te Milliyet'de 'Bugün Bayram' adlı yazısıyla Prof. Güngör Uras'dan geliyor.

Güngör Uras, Bradakçı'nın belirttiği yazım hatasının yanından bile geçmezken Şeker Bayramı denmesinin sebebini Osmanlı döneminde Ramazan ayının onbeşinden sonra sarayın askerlere sürekli çeşitli tatlılar göndermesine ve ayrıca çocuklara şeker dağıtmasına bağlıyor. Kısaca Uras'a göre Şeker Bayramı, Osmanlı'da tatlı ve şeker dağıtıldığı için bu ismi alarak günümüze kadar gelmiş.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır