Eti de kabugu da para basiyor..

4.6.2016 10:41:30 BilgeDede
Eti de kabugu da para basiyor.." title=  
Türkiye'nin ihraç ettigi en önemli su ürünlerinden biri olan deniz salyangozunun hem eti hem de kabugu, Karadeniz'deki firmalar tarafindan Çin, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD gibi pek çok ülkeye gönderiliyor.
 

 
Yilda 3 bin ton civarinda ihracat yapan firmalar, ekonomiye 15 milyon dolar kazandiriyor.

Samsun ve Sinop'ta bulunan firmalar tarafindan basta Çin, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD olmak üzere pek çok ülkeye deniz salyangozu ihraç ediliyor.
 


Denizlerde balik avi yasaginin 15 Nisan'da baslamasiyla Karadenizli balikçilarin umudu, deniz salyangozu oldu.
 Deniz salyangozunun etinin isçilerce kabugundan tek tek çikarildigini anlatan Sadik, söyle konustu:

"Salyangozlar denizde dalgiçlar tarafindan tek tek avlaniyor. Salyangoz, islenmesi çok zor bir ürün. Sirayla 2 tür yikamadan geçiriliyor. Denizden çikan pislikler temizlendikten sonra kalibre makinesinde boyutlarina göre ayriliyor. Daha sonra klorlu bekleme havuzlarina dökülüyor. Burada yaklasik bir saat bekletiliyor. Kasalara konularak 10 kilogram olacak sekilde tartiliyor. Ardindan sifirin altinda 35-40 derecede soklaniyor. Bir gün burada kaliyor. Ardindan paketlemeye geçiyor. Paketlendikten sonra sifirin altinda 18 derecedeki soguk hava depolarinda bekletiyoruz. Daha sonra ihraç ediyoruz. Etinden ayrilan kabugu ise daha çok Uzak Dogu ülkelerine ahtapot avinda kullanilmasi için ayri satiyoruz."

 

Salyangoz etinin kilograminin yaklasik 5 dolar, kabugun ise 50 sent oldugunu belirten Sadik, Türkiye ekonomisine yilda 15 milyon dolar kazandirdiklarini vurguladi.


DENIZ SALYANGOZU HER GEÇEN YIL AZALIYOR

Geçmis yillara oranla deniz salyangozunun daha az çiktigina dikkati çeken Sadik, "Salyangoz 4 veya 5 yilda belirli bir büyüklüge ulasiyor. Son yillarda boy küçülmesi yasanmaya baslandi. Artik denizde avlanma azaliyor. Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligimizin yeni düzenlemeleriyle insallah sürdürülebilir bir düzeye gelecegine inaniyoruz." degerlendirmesinde bulundu.
 


Sadik, firmasinin ihracat miktarinin bazi yillar 800 tona kadar çiktigini, 2016'da ise 5 milyon dolarlik ihracat gerçeklestirmeyi hedeflediklerini sözlerini ekledi.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır