Oruçluyken cinsel iliskiye girilir mi?

4.6.2016 01:29:20 BilgeDede
Oruçluyken cinsel iliskiye girilir mi?" title=  

11 ayin sultani ramazan ayi geldi. Bugünden itibaren bir ay boyunca tüm Müslümanlar oruçlu olacak. Kafanizda dönüp dolasan sorular ve bize gönderdiginiz bazi e-maillerden yola çikarak sizin için Diyanet Isleri Baskanligi ile görüsüp aklima gelen bütün sorulari sordum.
 
Oruçlu iken yapmaniz ve yapmamaniz gerekenler, orucu bozan ve bozmayan seyler, sigara içmek orucu bozar mi? Sorusundan mastürbasyon yapmak orucu bozar mi? Sorusuna kadar merak ettiginiz her sey bu yazi dizisinde…
 
Uzman bir doktorun oruç tutmamasini önerdigi kimse ne yapmalidir?
Uzman doktorlarin, oruç tutmasinin saglik açisindan zararli olacagi teshisini koydugu bir hasta, Ramazanda oruç tutmayabilir (Merginânî, el-Hidaye, I, 126; Ibn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, II, 116). Sayet hastaligi geçici ise tutmadigi oruçlarini iyilesince kaza eder. Hastaligi kalici ise tutamadigi oruçlar için fidye verir. Bir ayet-i kerimede söyle buyrulmaktadir: “Oruç, sayili günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadigi günler sayisinca baska günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayirlidir. Eger bilirseniz oruç tutmaniz sizin için daha hayirlidir.” (Bakara, 2/184)


Fidyenin tutari aynen fitre kadardir. Bu fidyeler Ramazanin baslangicinda verilebilecegi gibi, Ramazanin içinde veya sonunda da verilebilir. Fidyenin tamami bir fakire topluca verilebilecegi gibi, ayri ayri fakirlere de verilebilir. Bu durumda olan kimseler, fidye vermeye gücü yetmiyorsa Allah’tan bagislanmalarini isterler.

 

Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaslilar ile iyilesme ümidi olmayan hastalar, ileride tutabilecek duruma gelirlerse, fidyelerini vermis bile olsalar tutamadiklari oruçlari kaza etmeleri gerekir (Kâsânî, Bedâi, I, 60; Merginânî, el-Hidâye, Beyrut 1990, I, 137). Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmaz, bunlar nafile bagis sayilir.

Orucu bozan seyler nelerdir?


Orucun temel unsuru ve anlami, yeme, içme ve cinsel iliskiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum birakmak oldugu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranislar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her seyi kapsami içine alir. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanli maddeler ile uyusturucular ve tiryakilik geregi alinan tüm maddeler oruç yasaklari kapsamina girer (Ibn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, Beyrut 2000, II, 394). Her ne sebeple olursa olsun, agizdan alinan ilâçlar da ayni hükme tabidir.
 
  
Oruçluyken elle tatmin olan kimsenin orucu bozulur mu?

 
Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayi gerektirir. Bu fiili isleyen kimselerin bozmus olduklari orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrica tövbe etmeleri de gerekir.

Su husus unutulmamalidir ki, oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade egitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altina alinmasinda, ruhun arindirilip yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Sehevi arzularina maglup olanlarin bu irade egitiminde basarisiz olduklari ortaya çikar.
 
Elle tatmin olmanin keffareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah oldugunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah islemis olurlar (Zeylaî, Teybînü’l-Hakâik, Kahire 1313, I, 323; Ibn Nüceym, el-Bahru’r-Râik, Beyrut ts. , II, 293). 
 
Oruçlu iken cinsel iliskinin siniri nedir?


Oruçlu olan kimse orucu bozacak seylerden kaçindigi gibi orucun sevabini azaltacak süpheli durumlardan da kaçinmalidir. Oruçlu oldugunu bile bile cinsel iliskide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de kefaret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Kisinin hanimini sadece öpmesiyle orucu bozulmaz (Buhârî, Savm, 24). Ancak kendine güveni olmayan, isi daha ileri götürmek endisesi olan kisinin hanimini öpmesi ve kucaklamasi mekruhtur (Ebû Dâvûd, Savm, 35). Eger öpmek veya kucaklamakla bosalma meydana gelirse, sadece mekruh olmakla kalmaz, ayni zamanda oruç bozulur ve gününe gün kaza gerekir (Merginânî, el-Hidaye, I, 123).

Yikanmak orucu bozar mi?

Oruçlu iken denize ve havuza girilir mi?


Agiz ve burnundan su girip sindirim cihazina ulasmadikça oruçlu kimsenin yikanmasi orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Aise ve Ümmü Seleme validemiz Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Ramazan’da imsaktan sonra yikandiklarini haber vermislerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, agiz ve burnundan su kaçirmamak sartiyla oruçlu kisi yikanabilecegi gibi, havuz veya denize de girebilir (Fetâvây-i Hindiyye, Beyrut 1980, II, 199). Ancak yüzme esnasinda su yutmaktan kaçinmak zor oldugu için ihtiyatli davranmak uygun olur.
 
Oruca niyetlenen bir bayan gün içinde adet görmeye baslarsa ne yapmalidir?
Kadinlar ay hali (hayiz) ve lohusalik (nifas) denilen özel hallerinde namaz kilmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadiklari oruçlarini kaza ederler.

Oruca niyetlenen bir bayan, gün içersinde âdet görmeye baslarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder (Merginânî, el-Hidâye, I, 129). Aksama kadar sanki oruçlu imis gibi davranip yeme içmeyi terk etmesi dogru degildir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır