İğdenin Faydaları Nelerdir?

1.7.2016 16:48:13 BilgeDede
İğdenin Faydaları Nelerdir?" title=  
İğde, elaeagnus olarak da bilinen, ağaçta yetişen küçük çekirdekli bir meyvedir.
İğdenin yetiştiği ağaca ise iğde ağacı denmektedir. İğde şekil olarak zeytini andırmaktadır ve meyvenin uçlarında çiçeği bulunmaktadır. İğde ağacı oldukça dayanıklı ve birçok şartta rahatlıkla yetişebilme özelliği olan bir bitkidir. Bu nedenle ülkemizin hemen her yerinde rahatlıkla görülebilir. İğde ağacının her yerde yetişebilmesini sağlayan özelliği, toprakta bulunan azotu kökünde depolayabilmesidir.Bu ağaç, azotu köklerinde depoladığı için, en verimsiz topraklarda bile çok daha yetişebilir. Kuraklık dahi bu ağacın meyve vermesini engelleyememektedir. Bu özelliği sayesinde, iğde ağacı birçok bölgede erozyon ile mücadele için dikilmiştir. Ülkemizde birçok yerde yetiştiği bilinmektedir fakat iğde ağacının yoğun olarak bulunduğu yerler Güneydoğu ve İç Anadolu bölgeleri olarak belirlenmiştir.

İğde ağacının bizi asıl alakadar eden kısmı ise meyvesidir. Yetiştiği ağaca da ismini veren iğde, aşağı yukarı zeytin büyüklüğündedir. Rengi kahverengi ile sarı arası değişmektedir ve hepimizin bildiği üzere, bu ağacın meyvesi yenilebilir. Tüketilmesinde sağlık açısından hiçbir zarar bulunmamaktadır. Hatta üstüne, iğdenin insan sağlığına birtakım faydaları da bulunmaktadır.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı inceleyeceğimiz bu ufak ama lezzetli meyvenin faydaları arasında dikkat çeken, böbreklere ve bağırsaklara iyi gelmesi ele alınabilir. Böbrek hastalarının, bolca iğde yemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca bağırsaklarınızda, sindirim sisteminizde sorun yaratan bazı rahatsızlıkların giderilmesi için iğde önerilmektedir. İğde, dünyada da birçok ülkede yetişmektedir. Oldukça yaygın bir meyve olduğu için bir sürü çeşidi bulunmaktadır.

Hatta ülkemiz içinde yetişenlerde dahi birçok varyasyon olduğunu düşünürsek, dünyada dört bir yana yayılmış çeşitleri çok daha fazladır. Rengi ve boyutu değişkenlik gösterse de, insan sağlığına getirdiği faydalarda bir değişiklik görülmemiştir. Şimdi bu ufak meyvenin sağlımıza ne tür yararlar sağlayabileceğine biraz daha yakından bakalım!

1.İğde Böbrek Hastalıklarına İyi GelirBöbrekler, vücudumuzda en çok yük alan organlarımızdandır. Böbrekler bu kadar çok görevi üstelendiğinden dolayı, böbreklerde bir sıkıntı olduğundan vücudumuz için ciddi bir tehdit teşkil eder. Vücudumuza yediğimiz ya da içtiğimiz gıdalar aracılığı ile bir sürü besin maddesi girmektedir. Fakat vücudumuza giren bu besin maddelerinin her birinin sağlığımıza yararlı olması gibi bir durum olamaz. Tahmin edebileceğiniz gibi aynı zamanda bir sürü zararlı madde de yediklerimiz ile birlikte vücudumuza girer.

Peki yararlı olan maddeler zararlı olanlardan nasıl ayrılacak? Böbreklerimiz tam burada devreye girerek, yararlı maddeler işlenirken, zararlı olanları ayırıp, idrar yolu ile vücudumuzdan atılmasını sağlar. Bu maddeler böbrekten geçtiği için, kişi yeteri kadar su tüketmiyor ise, bazı kalıntılar sertleşerek böbrek taşı oluştururlar. Böbrek taşı rahatsızlığı oldukça acı veren ve süreci zor geçen bir hastalıktır.

Mucize meyvemiz iğde ise tam olarak bu noktada devreye girmektedir. İğdenin kendisinden çiçeğine ve çekirdeğine kadar her bir parçası böbrek rahatsızlığına iyi gelir. İğdeyi normal olarak tüketebilirsiniz. Çıkan çekirdekleri ise iğdenin çiçeği ile birlikte kaynatıp içmenin böbrek taşı rahatsızlığına özellikle iyi geldiği bilinmektedir.

2.İğde İshali Geçirirİshal bir tür sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Çeşitli sebeplerden oluşan ishal, kişiyi oldukça zor bir durumda bırakabilir. İshal hastalığı genel bağlamda dışkılama ile ilgili bir sorundur. İshal, kişinin sıvı kıvamında dışkılamasına neden olur.

Ayrıca bu durum sık sık gerçekleşir ve kişi dışkılama isteğini bastıramaz hale gelir. Ağır ishal vakalarında hastalar günde litrelerce sıvı kaybı yaşayabilmektedir. Bu açıdan oldukça tehlikeli olabilir.

Sürekli bir sıvı atımı olduğu için, hastalarda dehidrasyon yaşanır. Halsizlik de baş göstermektedir. Ayrıca ateş yükselmesi de yaşanabilmektedir. Bu rahatsız edici hastalıktan kurtulmak için ise, iğde tüketebilirsiniz. Fakat bu kez iğdeyi olduğu gibi yemek yerine, meyveyi suda kaynatarak tüketmelisiniz. Bir avuç kadar iğdeyi rengi sarılaşana kadar kaynattıktan sonra tüketirseniz, ishal sorununuza iyi gelecektir.

3.İğde Öksürüğe İyi GelirÖksürük çeşitli sebeplerle meydana gelir. Soğuk algınlığı, boğazınızın tahriş olması ya da çok daha basit olarak nefes borunuza su kaçması kısa süreli de olsa öksürüğe neden olabilir. Uzun süren öksürükler, oldukça rahatsız edici olurlar. Öksürmeye başladığınızda kesilmez ise, doğru düzgün herhangi bir eylemi yerine getiremeyecek hale gelebilirsiniz. E

eğer yine uzun süreli bir öksürük nöbetine tutulmuş iseniz, elinizin altında biraz iğde varsa şanslısınız. İğdeyi güzelce yıkadıktan sonra tükettiğiniz takdirde, öksürüğe iyi gelecektir. Eğer katı olarak tüketmekte zorlanıyorsanız, iğdeyi özellikle çiçekleri ile birlikte kaynatıp tüketirseniz, öksürüğü kesecektir.

4.Ağız Sağlığınızı İğde ile KoruyunSindirim sistemi ağızda başlar. Vücudumuza giren tüm yiyecek ve içecekler ağzımızdan geçer, sindirim sisteminin diğer üyeleri tarafından yararlı veya zararlı olarak ayrılır. İşin başladığı yer olan ağza ise bu kısımda büyük bir yük düşer.

Yiyeceklerin öğütülmesi sırasında, ağız içerisinde yiyeceklerin kalıntısı kalabilir. Bu durum, gerekli özeni göstermediğiniz takdirde, ağız yaraları, diş çürükleri ve aftlara neden olabilmektedir.

Bunlarla karşılaşmamak için, diş fırçalamanın yanında önerebileceğimiz bir şey daha var: iğde. İğde yağı ile gargara yaparak ağzınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Hem de oldukça sağlıklı bir şekilde!

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır