Hamile Kalmak Için Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

3.6.2016 17:48:55 BilgeDede
Hamile Kalmak Için Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?" title=  

Hamile kalmak için öncelikle buna kesin bir karar vermek gerekir. Bir çocugun sorumlulugunu her yönden alabilecek kadar yeterli seviyeye gelmis anne ve baba adaylarinin hamilelik öncesi, hamilelik ve dogum sonrasi süreçlerinin getirecegi problemlere gögüs germeye karar vermis olmalari gerekmektedir. Öncelikle bir çocuk sahibi olmaya karar vermis esler, birbirlerine bu yolda sürekli destek çikmalidirlar. Her iki taraf da kendilerine düsen görevleri layikiyla yerine getirmek düsüncesinde olmalidirlar.

 
Hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir deyince ilk olarak akla sadece kadinin yapacaklari gelmektedir. Oysa ki bebegin olusmasi için kadin kadar erkegin de dikkat etmesi gereken seyler vardir. Nedir erkegin dikkat etmesi gereken seyler? Öncelikle anne adayi esini bu süreçte sürekli desteklemelidir.


 
Çünkü gebelik durumu her kadin için spesifiktir yani bir kadin için her gebelik basli basina bir olaydir. Bu ilk sarti yerine getiren erkeklerin kendi üstlerine düsen görevlerden birisi sigara içmemektir. Sigaranin sperm öldürücü etkisi artik bilimsel olarak kanitlanmis olmasinin yani sira halk arasinda da herkes tarafindan bilinmektedir. Bu olumsuz etkilere sahip olan maddeler arasinda tabi ki uyusturucu madde ve alkol de vardir. Uyusturucu madde, alkol ve sigara kullanan erkeklerin çocuk sahibi olma olasiligi % 20'ye kadar düstügü kanitlanmistir. 

Erkeklerin dikkat etmesi gereken seyler arasinda yine sperm sayisini, kalitesini ve hareketliligini olumsuz yönde etkileyen; dar pantolon giymemek, çok oturmamak, dar çamasirlar giymemek, çok sicak ortamlarda bulunmamak vardir. 

 
 
Kadinlar hamile kalmak için öncelikle kendi vücutlarina yönelik yatirimlar yapmalidirlar. Kendi psikolojilerini ve fiziksel olarak vücutlarini gebelige hazir hale getirmeleri gerekmektedir. Bunun için öncelikle stresten uzak durmalari sarttir. Stresi günümüzde her hastaligin baslangici hatta nedeni olarak adlandiriyorum ben. Stres aninda salgiladigimiz bazi hormonlar vücudumuzdaki çogu bölgeye zarar verir. Dolayisiyla bir baska kisiye de can verme asamasinda olan bir kadinin önce kendi vücudunu kontrol altina almasi gereklidir.

Gebe kalmak isteyen kadinin mutlaka öncelikle aldigi besinlere dikkat etmesi, mümkün oldugunca organik beslenmeleri gereklidir. Buna söyle bir örnek verilebilir. Düsündügümüzde gebe kalamayan kadinlarin orani metropolde yasayan kadinlarda anadoluda yasayan kadinlara göre çok daha fazladir. Neden tüp bebek merkezleri büyük sehirlerde ve neden anadoludaki kadinlarin dörder beser çocugu var hiç düsündünüz mü? Ben bunu büyük oranda anadoludaki organik ve stressiz hayata yorumluyorum. Hamile kalmak isteyen kadinlar mutlaka her çesit vitamini almaya da dikkat etmeleri gereklidir. Çünkü vücudunda ne kadar vitamin depolarlarsa bebeklerine o kadar çok faydalari dokunur.

Süphesiz hamile kalmak isteyen kadinlarin yapmalari gereken en önemli sey gebe kalmasi ihtimal günlerde iliskiye daha sik girmeleridir. Adet döngüsü düzenli ve 28 günde olan bir kadinin hamile kalma ihtimali yüksek olan günler 13.-14. günlerdir. Bu hesaplama söyledir; kaç günde bir adet oluyorsaniz o sayidan 14'ü çikarip kalan sayidaki günde iliskiye girmelisiniz. Örnegin 30 günde bir adet olan kadin için; 30-14=16 yani adettinden itibaren saydiginda 16. günde bu kadinin hamile kalma ihtimali en yüksektir. Bunu gözönüne alarak 16. güne 2 gün kala ve 16. günden sonra 2 gün daha sik iliskide olmalidir. Bunun nedeni erkekten gelen spermlerin 5 gün boyunca canli kalabilmesindendir. Iliskiden sonra kadinin yapmasi gereken seylerden biri de iliskiden hemen sonra ayaga kalkmamalari ve 5 dakika boyunca karnina masaj yaparak yatmalari hatta ayaklarini yukariya kaldirmalaridir. Böylece spermin rahme girip yumurta dölleme olasiligini artirmis olursunuz. Hamile kalmak için seçtiginiz iliski saatlerinin sabah erken saatlerde olmasina da özen gösterin çünku spermlerin en kaliteli ve hareketli oldugu saatler sabahlaridir.

Hamile kalmak için kadinlar arasinda kulaktan kulaga geçen bazi besinler de bulunmaktadir. Bunlarin herhangi bir bilimsel kanitlanmis etkilerinin olmamasinin yaninda bunlari deneyip hamile kalan kadinlarin sayisi da oldukça fazladir. Bu besinler arasinda örnegin incirin yumurta çatlatici özelligi nedeniyle hamile kalmayi kolaylastirdigi bilinmektedir. Kuru soganin rahim ve yumurta kalitesi üzerinde olumlu etkileri oldugu söylenir. Bal, tarçin, çörekotu gibi besinleri de deneyip olumlu sonuç alan kadinlar var. Bu besinlerin hepsi hamile kalma asamasinda farkli olumlu etki yaparlar. Kimisi döllenecek olan yumurtanin kalitesini artirir, kimisi yumurtanin büyümesini hzilandirir kimisi de yumurtayi çatlatmaya yarar. Hepsinin ortak noktasi ise kadinlarin hamile kalma oranlarini artirmaktir.

 

Her gün iliskiye girerlerse ne olur?


Hiçbir sey olmaz. Bazi bölgelerde her Gün iliskiye giriyorlar, saglikli çocuklari oluyor. Günlük iliskiler her zaman sperm sayisini düsürmez. Ancak çok sik iliskiye girildigi takdirde meninin hacmi azalabilir.

 

Gebe kalmasi ihtimal günlerde iliskiye girin


28 günde bir adet gören bir kadinin hamile kalma ihtimali yüksek olan günler 13.-14. günlerdir. Adet günleriniz farkliysa kaç günde bir adet oluyorsaniz o sayidan 14'ü çikarip kalan sayidaki günde iliskiye girmelisiniz.


Örnek olarak 30 günde bir adet olan kadin için; 30-14=16 yani adettinden itibaren saydiginda 16. günde bu kadinin hamile kalma ihtimali en yüksektir. Buna göre 16. güne 2 gün kala ve 16. günden sonra 2 gün hamile kalmak için daha sik iliskide olmalidir.


Hamile kalmak için seçtiginiz iliski saatlerinin sabah erken saatlerde olmasina da özen gösterin çünku spermlerin en kaliteli ve hareketli oldugu saatler sabahlaridir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır