Askere Gitmeyi Engelleyen Hastalıklar Nedir?

27.6.2016 09:48:22 BilgeDede
 Askere Gitmeyi Engelleyen Hastalıklar Nedir?" title=  

Ne Hastaları Askere Gitmez?

Askerlik çağına gelen ya da askere gidecek olan adayların en çok merak ettiği konulardan biriside askerliği engelleyen hastalıklardır. Bu konuda TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine göre askerlik yapmaya engel olacak hastalıklar ve dereceleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.Askerliği Engelleyen Hastalıklar Nelerdir?

 

Askerliğe engel olan hastalıklar göz hastalıkları, sinir hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları, kulak, burun ve boğaz hastalıkları, ağız, çene, yüz ve boyun hastalıkları, deri hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, ürogenital organ hastalıkları, cerrrahi hastalıklar başlıkları altında sıralanmıştır.

Kısaca bu hastalıklar ve dereceleri hakkında bilgi vermek gerekirse;

Göz Hastalıkları


Camlarla düzeltilmesine rağmen görme bozukluğunun toplamda 8/10 ve 20/10 arasında olması, kronik konjonktivit ve blefarit bozukluk, kornea ve ve kapaklarda sikatris oluşturan hastalıklar, bir ya da iki gözde ileri derece fonksiyon bozukluğu, görme derecesini yüksek oranda etkileyen şaşılık, hafif albinoz etkili olmaktadır.

Sinir hastalıkları


Santral sinir sistemi üzerinde etkili olan vasküler yapının hasta olması, hafif derecede fonksiyon bozukluğu bulunması, epilepsi dışında kalan paroksismal hastalıklar, otonom sinir sistemi üzerinde bulunan fonksiyonel bozukluklar askerliğe engel olacak rahatsızlıklardır.

Ruh sağlığı ve hastalıkları


Şizoid, paranoid, borderline ve kişilik bozuklukları ruh sağlığı ve hastalıkları nedeniyle engel teşkil etmektedir.

Kulak, burun ve boğaz hastalıkları
Kulakta işitme bozukluğu ( 1-3 mt), sağır ve dilsizlik, nefes almayı zorlaştıran rahatsızlıklar, boğaz bölgesinde ise ses kısıklığı ya da ciddi şekil bozukluğu bulunması askerliği engelleyen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Ağız, çene, yüz ve boyun rahatsızlıkları
Ameliyatla düzeltilmesine rağmen görünümü ya da fiziksel hareketleri kısıtlayan bozukluklar, tümör, çeşitli fiziksel kayıplar, fonksiyonel bozukluklar etkili olmaktadır.

Deri hastalıkları


Deri tümörleri, ciddi derecede yanık izleri, tedavi ile iyileşmiş olan tüberküloz ve türevleri, hareket etmeye engel olacak bozukluklar, kronik rahatsızlıklar askerliğe engel teşkil etmektedir.

Sindirim sistemi hastalıkları


Özafajitler, özafagusun spazmları ve diğer tedavi ile iyileşen rahatsızlıklar, karaciğer anomalileri, absorbsiyon bozukluğu sindirim sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır.

Göğüs hastalıkları


Basilifer olgular, fibröz ya da türevleri, akciğer ve diğer kronik rahatsızlıklar, kanser, amfizem ve bronş hastalıkları göğüs hastalıkları arasında bulunmaktadır.

Enfeksiyon rahatsızlıkları


Bakteri, virüs ve fungus kaynaklı hastalıklar ve bunların neden olduğu menenjit, ensefalitler, mikotik enfeksiyonlar, hepatit b ve c virüsleri, kalıcı organ fonksiyon bozuklukları engel olmaktadır.

Ürogenital organ hastalıkları


Genel beden ve böbrek fonksiyonları bozan rahatsızlıklar, kadınlarda hafif sistoseller, kötü huylu tümörler, kişide çalışma gücü ve fonksiyonlarını engelleyen rahatsızlıklar askerlik yapmaya engel olmaktadır.

Yukarıda yer alan kategoriler ve bazı hastalıklar, TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmıştır. Daha fazla bilgi için ilgili yönetmeliği okumanız gerekmektedir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır