Günde Kaç saat uyumak gerekir?

3.6.2016 16:55:48 BilgeDede
Günde Kaç saat uyumak gerekir?" title=  

Isveç'teki Stockholm Üniversitesi Stres Arastirma Enstitüsü tarafindan yapilan bir arastirmanin sonuçlari; kisilerin yorgunlugunun uykusuzluk ile baglantili olmadigini ortaya çikardi. Ortalama 6 bin kisinin uyku düzeninin incelendigi arastirmanin baskani Torbjörn Aakerstedt ve ekibinin yürüttügü çalismada; uyku süresinin, uykuyu yeterince almakla ilgili bir ölçü olmadigi sonucuna ulasildi. 

GENÇLERE 8 SAAT UYKU YETIYOR 


20'li yaslarindakiler için günde ortalama sekiz saat, 60 yas ve civarindakilere ise günde alti saat uyku yetiyor. Uyku süresi için küresel bir ortalama olmasa bile, gençlerin daha çok uykuya ihtiyaci oldugu bir gerçek. Çünkü beyinleri hâlâ gelisme sürecinde... Ancak bagisiklik sistemi zayifligi, kalp-damar rahatsizliklari, diyabet ve benzeri saglik sorunlari, bu durumun disinda tutuluyor. Torbjörn Aakerstedt; "20'li yas grubundakiler; daha fazla uyumalarina ragmen, beyinleri sürekli gelisme gösterdigi için kendilerini daha yorgun hissedebilirler" diyor. Uyku Bozukluklari Uzmani Prof. Dr. Hakan Kaynak ise bu arastirmanin sonuçlariyla ilgili sunlari söyledi: "Arastirmaya katiliyorum. Yorgun insanlar, 'Dinlenmek için uyumak lazim' diyor ama o zaman da ihtiyaçlarindan daha fazla uyuyorlar. Uykuyla dinlenme arasinda bir iliski yok. Tabii ki uyuyarak dinleneceksiniz ama daha yorgun oldugunuzda daha çok uyuyacaksiniz, daha az yorgun oldugunuzda daha az uyuyacaksiniz diye bir sey yok." 

HALKIN YÜZDE 13'Ü UYKUYA ZOR DALIYOR


Türkiye'de, Eriskin Toplumda Ulusal Uyku Epidemiyolojisi Arastirmasi'nda (TAPES) uykuyu etkileyen faktörler incelendi, Türkiye'nin uyku haritasi çikarildi. 2010 yilinda tamamlanan çalisma; 12 bölgede, 56 ilde, 140 ilçede, 404 mahalle ya da köyde, 5021 kisi ile yüz yüze görüsülerek gerçeklestirildi. Arastirmanin sonuçlari ise söyle: 
 Her 10 kisiden üçü, sekiz saatten fazla uyuyor. 10 saatten fazla uyuyanlarin orani yüzde 3. Yüzde 11'i, alti saatten az uyuyor. 
 Türkiye'nin yarisi yataga girdikten 15 dakika sonra uykuya daliyor. 
 Yüzde 51.9'u ortalama yedi-sekiz saat uyuyor. 
 Her 10 kisiden biri uykusuzluk sorunu yasiyor. 
 Uykuya dalma güçlügü yasayanlarin orani yüzde 13 civarinda. 
 Haftada üç-dört gün uykusu bölünenlerin orani yüzde 14.1. 
 Horlama sikligi yüzde 26.5. 
 100 kisiden üçü uykusunda yürüyor. 
 10 kisiden biri uykusunda bagiriyor, öfke ve korkuyla anlamsiz hareketler yapiyor. 
 Uykuda konusma bozuklugunun görülme sikligi; yüzde 14.8 
 100 kisiden 15'i uykusunda karabasan görüyor ve farkinda olmadan mutfaga gidip uykusunda yemek yiyor. 
 Huzursuz bacak sendromunun görülme sikligi yüzde 5.2. Kirsal bölgelerde yasayanlarda uykuda hareket bozuklugu daha sik gözleniyor. 

KAMP YAPMAK UYKUSUZLUGA ÇOK IYI GELIYOR


Uzmanlar; bir hafta kamp yapip, gün isiginda uyanip karanlik basinca uyuyanlarin uyku sorunlarinin düzeldigini söylüyor. Current Biology Dergisi'nde yayinlanan bir arastirmanin sonuçlarina göre; telefon, televizyon gibi elektronik araçlardan uzakta bir hafta kamp yapmak ve gün isigina göre uyanmak, uyku sorununu çözen basit bir yöntem. Arastirmayi yürüten Kenneth Wright, yapay isiklardan uzaklasip dogal isik ile uykuya dalmanin ve uyanmanin önemli oldugunu belirtiyor. Kampa gidemeyenler ise; daha fazla günes isiginda vakit geçirerek, perdelerini açik tutarak, aksamlari yapay isiklari ve ekranlari daha az kullanarak ayni etkiyi yaratabilir. 

ISIK UYKU DÜZENINI ETKILER 


Nörolog Dr. Gülten Özdemir, arastirmayla ilgili sunlari söyledi: "Isik; uyku-uyaniklik ritmini etkileyen faktörlerden en önemlisidir. Açik hava ve bol günes; uykunun kalitesini artirir, uykuya dalmayi kolaylastirir ve kisinin kendisini zinde hissetmesini saglar."


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır