Dünyanın En Garip 10 Bitki Türü

25.6.2016 12:12:37 BilgeDede
 Dünyanın En Garip 10 Bitki Türü" title=  

Çin Kırkmaçiçeği

 
çin çevrelerinde yetişen çok tuhaf bir bitki olan kırma çiçeği görüntü olarak insan bedenine benzemekte. başta inanması zor bir durum ancak topraktan böyle bir bitki gerçekten çıkmakta.

Maymun Yüzlü Orkide


Ekvador ve Peru arasındaki olan ormanlık alanın derinliklerinde bulunan bir orkide türü. Çiçeğe, maymuna olan benzerliğinden dolayı “maymun orkidesi” ismi verilmiş.Çiçeğin bilimsel ismi Dracula simia.
Daha çok Ekvador’un dağlık bölgelerinde bulunan maymun orkidesi her mevsim görülebilir.

Hydnora Africana


korkutucu bir görüntüye sahip olan bu bitkinin yaydığı kokuda inanılmaz kötüdür. Et renginde olan Hydnora Africana Güney Amerika'nın kuru çöllerinde yetişmektedir.. Böceklerle beslenen bitki. Kendisine yaklaşan böcekleri köklerindeki hassas alıcılar sayesinde hissedip o anda kasiliyor. bitki yaydığı koku sayesinde böcekleri kendisine çekmektedir.

Parlayan mantar


Brezilya ormanlarındaki palmiye ağaçlarının dibinde yetişmektedir. tahmini 7 türü olduğu söylenir.,Current Biology‘de yapılan araştırmaya göre, ışıkları sayesinde böcekleri kendine çeken bu mantarlar, böcekler sayesinde sporlarını yayıyorlar.ancak detaylı araştırmalar sonucu tam olarak neden ışık yaydıkları bilinmiyor.


Dudak çiçeği


öpücük çiçeği olarakda bilinir. Rubiacease familyasında sınıflandırılan bir bitki cinsidir., Kolombiya, Kosta Rika, Panama ve Ekvator bölgelerinde yetiştirilmektedir. Rubiacease familyasında yaklaşık olarak 1900 çeşidi bulunan dudak çiçeği genel olarak Afrika Kıtası'nda ve Güney Amerika’da da görülmektedir. Bu bitkinin ilginç olan yanı ise çiçeğinin kırmızı renkte ve dudak şeklinde olmasıdır.


Bebekgözü Bitkisi (Doll's Eye Plant)


Anavatanı Kuzey Amerika olan otsu bitki Ranunculaceae familyasından olan bitkinin meyvelerinde olan Beyaz kısımlarındaki siyah yerleri zehirli ve yenilmesi durumunda ölümcüldür.Bebek gözü ve kukla gözü olarak adlandırılan bu tuhaf bitki kırmızı bir sap üzerine dikdörtgen kümeler şeklinde dizilmiş beyaz meyvelerden oluşmaktadır. Bitki mayıstan ekim ayına kadar meyve vermektedir..

Porcupine Domatesi

 
normal domatesle alakasız olan bu bitki
madagaskarda yetişir. bitkinin çok hızı büyümesi onu diğer bitkilerden ayıran önemli bir özelliktir..üzerinde bulunan sivri dikenler zehir içermekte ve tehlikelidir.

Böcekyiyen Güneş Gülü


Latince adı Drosera capensis , türkçe adıda güneş gülü olarak bilinir. böcek yiyen etçil , bitki türlerinden biridir..etçil bitkilerden (sinek kapan bitkisi) olan güneş gülü ismini, metamorfoza yani (Değişime) uğramış yapraklarından almaktadır.. Dokunaçlarda bulunan kokuya aldanan böcekler damlacıklara yapışır ve yaprakları o anda kapanır.

Buddha'nın Eli


japon meyvesi olarak bilinen buda. japonyada ağaç kavunu olarakda bilinir.. evlerde doğal koku olabilmesi için kullanılmaktadır. geç yetişen bir türdür. Dünya genelinde ise görüldüğü yerler Akdeniz çevresi, Hindistan, Güney ve Orta Amerika bölgeleridir. 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır