Kalp damar hastalari oruç tutabilir mi?

3.6.2016 16:52:34 BilgeDede
Kalp damar hastalari oruç tutabilir mi?" title=  
11 ayin sultani Ramazan geldi. Oruç tutmanin verecegi huzur ve ziyafet sofralarina dönüsen iftar sofralarinin görüntüsü heyecanlandirmaya baslarken;  kronik hastaliklari olanlari ise oruç tutabilecek miyim sorusunun yaniti endiselendirmeye basladi…

Kronik hastaliklar içerisinde basi çeken kalp hastaliklari açisindan yanitlari Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Tuba Bilsel’le aradik…
 
Kalp hastalari oruç tutabilir mi?
 
Kalp hastaliklari hiçbir belirti vermeden sessizce olabilecegi gibi kisinin günlük aktivitelerini engelleyecek düzeyde sorun çikaran sikayetlere de dönüsebilecegini belirten Doç. Dr. Bilsel; ‘Kalp hastaliginin derecesine göre kontrol altindaki kalp hastalari oruç tutabilirler. Ancak kalp hastasi olan kisinin mutlaka bu konuda kendisini takip eden doktoruna danismasi gerekir. Son 1 yil içinde kalp krizi hikayeniz yoksa, semptomlari ilaç tedavisiyle kontrol altinda olan kalp, damar ve yüksek tansiyon hastasiysaniz doktorunuza danisarak oruç tutabilirsiniz.’ diye konustu.
 
Kimlerin Oruç Tutmasi Çok Risklidir?
 
• Son 1 yil içinde yeni kalp krizi geçirenler, 
• Kalp hastaligina bagli kontrol altina alinamayan sikayeti olanlar, 
• Çoklu ilaç kullanimini gerektiren kalp yetmezligi olanlar, 
• Kontrolsüz hipertansiyon hastalari, 
• Kalp kapak protezi ya da artmis inme riski nedeniyle kan sulandirici ilaç kullananlarin oruç tutmalari saglikli degildir. 
 
 
Kalbinde stent olanlar ya da kalp pili kullananlar oruç tutabilir mi?
 
Eger stent son 1 yil içinde takilmissa, stent ve diger damarlarda problem çikmamasi için genelde ikili kan sulandirici tedavisi uygulanir. Bu dönemde kisinin oruç tutmasi dogru olmaz. Ancak stent uygulamasi ardindan 1 yil geçmis ve hastanin sikayetleri kontrol altindaysa yine doktoruna danisarak oruç tutmasinda sakinca olmayabilir. Kiside sadece kalp pili olmasi oruç tutmak için engel degildir. Kalp ya da kalp disi diger yandas hastaliklarin varligi kisinin oruç tutmasina engel olabilir. 
 
Kan sulandirici ilaç kullananlar oruç tutabilir mi?
 
Kisinin; 
• Inme riskini azaltmak amaciyla geçici ya da sürekli kan sulandirici ilaç kullanmasi gerekiyorsa, 
• Kalp krizi veya kalp krizi olmadan da akut koroner sendrom dedigimiz kalp damar hastaliginda akut alevlenmeye bagli 1 yil ikili kan sulandirici tedavi almasi gerekiyorsa oruç tutmasi uygun degildir. 
Kronik kalp damar hastaligi olup da kontrol altinda olan ve sadece koruyucu olarak düsük doz aspirin kullanmasi önerilen hastalar doktor kontrolünden geçtikten sonra oruç tutabilirler. 
 
Kalp hastalari oruç tutarken nelere dikkat etmelidir?
 
Öncelikle oruç tutma kararindan önce kendilerini takip eden doktorun görüsünü almalari gerekir. Oruç tutarken kalp hastalari için sorun olusturabilecek iki temel konu; özellikle sicak ve uzun yaz günlerinde uzun süre susuz kalmak ve iftarda ani, çabuk ve çok miktarda yemek yemektir. Agirlikli olarak Akdeniz mutfagi dedigimiz sebze ve salata agirlikli, et olarak da baligin tercih edildigi beslenme tarzi, kalp hastalari için en uygun beslenme biçimidir. En kötüsü ise uzun süren açlik ardindan yagli, çabucak, çok miktarda yemek yemektir. Bu sekilde mide ve barsak sistemine giden kan miktari artisiyla kalbin is yükü de artacaktir. Bu da ani kalp krizlerine neden olabilir. Bu yüzden özellikle bilinen kalp hastaligi olanlarin, aslinda herkesin, günlük almalari gereken besin miktarini iftarla sahur arasinda bölüstürerek azar azar ve sik almasi en uygun yöntemdir.    
     
Su tüketimleri ne düzeyde olmalidir?
 
Doktor tarafindan baska bir sey önerilmediyse günlük su tüketimi en az 2 litre olmalidir. Bu miktar yine iftarla sahur arasinda bölüstürülerek alinmalidir. Özellikle ilaç tedavisi altinda olan hipertansiyon ve bilinen kalp damar hastasi olan hastalarin bu konuya özen göstermesi hayati önem tasir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır