Jinekomasti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

25.6.2016 10:15:56 BilgeDede
Jinekomasti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?" title=  
Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesi demektir. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Ergenlik çağındaki erkeklerde rastlanan jinekomasti, vakaların büyük çoğunluğunda birkaç yıl içinde kaybolur.

Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamakla beraber, nadir durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet verir.

Jinekomastiyi meydana getiren sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak birçok durumda tedavisi cerrahidir.

Üç ana tipi vardır: glandüler, mikst tip, lipomatöz. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.
Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir. Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekir. Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanın da deride birlikte çıkarılır. Ameliyat sonrası 3 hafta bandajlama uygulanır ve hasta aylık kontrole çağrılır.


Erkek göğüslerinin yağlanma ve ya hormon al nedenlerle büyümesine ve belirginleşmesine jinekomasti denir. Fakat her meme büyümesi jinekomasti anlamına gelmiyor.

Jinekomasti genel olarak ergenlik döneminde görülüyor ve hatta kendi kendine geçiyor. Jinekomasti bazen hormonal dengesizliklere bağlı olarak oluşabiliyor. Erkeklerde 10 ile 16 yaşları arasında hormonal değişim yoğunlaşır. Büyümenin en hızlı dönemi olan ergenlikte % 65 oranına kadar çıkıyor.

Ergenlik döneminde görülen jinekomasti kendi geçebileceği gibi bazen de ergenlikten sonra da devam edebiliyor. Kendiliğinden geçmeyen jinekomastinin tedavi edilmesi gerekiyor. Kendiliğinden geçmeyen ve 3 – 4 yıl kadar görülen jinekomastinin tedavi yöntemi ameliyat, meme bezlerinin büyümesi ile oluşan jinekomasti de, meme bezlerinde büyümüş kısım çıkarılır. Yağlar alındıktan sonra deride bolluk ve genişleme oluşmuş ise ciltte gerdirme işlemi uygulanır.


Jinekomasti ameliyatı, lokal ve ya genel anestezi şeklinde yapılabiliyor. Ne tip bir anestezi uygulanması gerektiği yaş ve meme büyüklüğüne göre karar veriliyor. Ameliyat ortalama 1 ve ya 1.5 dakika sürüyor. Ameliyat sonrasında hasta aynı günün akşamı taburcu olabiliyor. Ameliyattan sonra çok fazla ağrı hissedilmiyor ve 2, 3 gün sonra banyo yapılabiliyor.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır