Biotin Nedir?

23.6.2016 08:29:09 BilgeDede
Biotin Nedir?" title=  

Biotine vitamin H de denilir. Esasında B grubuna ait olan vitamin olarak kabul edilmektedir.  Yumurta akındaki avidin adlı made biotinin etkisini ortadan kaldırmaktadır. Fakat bu madde yumurta çiğ iken etki gösterir, pişmiş yumurtada etkisini kaybeder. Beslenmenizde %30 kadar çiğ yumurtayı tüketiyor iseniz biotin eksikliğiniz olabilir.

Biotin suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir farklı ülkelerde biyotin , vitamin H ve B7 vitamini olarakta isimlendirilir.Etki alanı sebebiyle saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır.Saç ve tırnaktaki yoğun besleyici etkisi sebebiyle biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.


Biotin Kullanımı


Günlük doz saç veya tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre 1 mg ile 5 mg arasında değişir,1 mg daha çok sorun olmayan saçta kalite ve uzama hızını artırmak amaçlı daha yükek dozlar kırılma,çatallanma ve dökülme gibi sorunlarda önerşilir.şeker hastalarında etkin doz günde 10 mg dır.Günlük doz bir defada alınabilir aç veya tok alınması önemli değildir gece yatarken alınması daha iyi emilmesini sağlar.


Biotin Çeşitleri


Tablet formu;0.3 mg , 0.6 mg , 1 mg , 2 mg ,5 mg ve 10 mg lık tablet ve kapsülleri vardır.Bazı firmalar 1 mili gram bazıları micro gram olarak yazmaktadır.1 mg = 1000 mcg dir.Tablet dışında biotinli tırnak solusyonu ve biotinli şampuanlar vardır.

Biotin Fazlalığı

Biyotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir,

Biotin Etkisi


Saç kalitesini artırır,saçın çapı ve uzama hızı % 30 civarında artar.Saçın güneş ışığı,toz,kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar.Saçın döngüsündeki anageni uzatarak saç dökülmesini azaltır.

Biotin Eksikliği


Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir.Tırnakta kırılma yumuşama,beyaz noktalar oluşması biotin eksikliği düşündürmelidir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları biyotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.
Biyotin eksikliği diğer B vitamini türleriinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.Güvenilirlik

Biotin ham maddesi hayvanlar ve insanlar şeklinde üretilmektedir ve kimyasal yapısında değişiklik vardır.Hammaddesi hayvan için olanlar ucuzken insan için olan daha pahalıdır ancak bir tablete konan miktar az olduğundan kutu başına düşen biotin maliyeti azdır buna rağmen saç ürünleri konusunda uzman kuruluşun ürününü almak daha güvenli olacaktır.Pahalı olması güvenilir olduğu anlamına gelmemektedir

Biotin Fiyatları

15 TL-65 TL (doza,kutudaki tablet sayısına ve markaya göre değişmektedir


Biotinin Etkisi*  Yağ üretimi için de yağ asitlerinin yapılmasında gereken bir maddedir.

*  DNA ile RNA yapımı için etkili olur.

*  Birden fazla enzimin yapısına girmektedir. Bu enzimlerde besinlerin vücudunuza faydalı hale gelmesini sağlamaktadır.

*  Kan şekerinin düşmesine fayda sağlar

*  Saçların dökülmesi ile beyazlaşmayı azaltır

*  Cildinizin sağlığı açısından gerekmektedir.Biotin Eksikliği

Doğada oldukça fazla bulunmakta olmasının yanı sıra bağırsaklardaki kimi bakterilerce de üretiminin olduğu düşünülmektedir. Beslenme sırasında çiğ yumurtayı kullanmayanlar ile fazla antibiyotik kullanmayanlarda eksikliği pek görülmemektedir. Eksikliğindeki belirtiler ise şöyledir;

Bitkinlik, hemen yorulma, iştahta azalma, kaslarda incelme ve ağrı,

Depresyona benzer psikolojik belirti,

Ciltte kuruma, pullanma ve hassasiyet,

Kolesterol yükselmesi,

Gözde kızarıklık,

Saç dökülmesi, beyazlaşmanın olması.

Biotin Fazlalığı

Bu şekilde bir problem görülmemektedir.

Biotinin Kullanım amaçları;

Tek olarak değil, genellikle öbür B vitaminleriyle beraber kullanımı yapılmaktadır. Kullanıldığı yerler;

Egzama, dermatit şeklindeki cilt problemleri,

Kilo vermek isteyenler için,

Saç dökülmesine engel olmak, beyazlamasını geciktirmek için,

Kan şekeriyle kolesterolün düşürülmesi için,

Yanlış beslenme problemlerini giderebilmek amacıyla.

 

Biotin İçeren Yiyecekler


Aşağıda, biotin (B7 vitamini, H vitamini) bakımından zengin bazı gıdaların listesini bulabilirsiniz ancak bu liste biotin içeren gıdaların tam listesi değildir.

Ayrıca biotin içeren bazı gıdalar, yüksek kalori, kolesterol ve/veya yağ içerikleri nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Sizin sağlık koşullarınıza uygun ve biotin bakımından zengin beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.Ekmek Mayası: 3 gram ekmek mayasında 9.3 mikrogram biotin bulunur.

Tavuk Ciğeri: 45 gram tavuk ciğeri 10.4 mikrogram biotin içerir.

Hardal Tozu: 6 gram hardal tozu 9.5 mikrogram biotin içerir.

Yerfıstığı: 10 gram yerfıstığında 9.6 mikrogram biotin bulunur.

Fındık: 5 gram fındık 4.1 mikrogram biotin içerir.

Ay Çekirdeği: 9 gram ay çekirdeğinde 7.2 mikrogram biotin bulunur.

Sığır Ciğeri: 30 gram kuzu ciğeri 22.8 mikrogram biotin içerir.

Tavuk Yumurtası: 18 gram yumurta sarısı 11.7 mikrogram biotin içerir.

Badem: 10 gram bademde 6.2 mikrogram biotin bulunur.

Fesleğen: 1 gram kuru fesleğen 0.6 mikrogram biotin içerir.

Toz Acı Biber: 2 gram toz acı acı biber 1 mikrogram biotin içerir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır