Kulak çınlamasi nedir?

3.6.2016 09:18:57 BilgeDede
Kulak çınlamasi nedir?" title=  
Kulak çinlamasi nedir?

Bir çok nedenle ortaya çikabilen kulak çinlamasi rahatsizliginin, ortaya çiktigi sebebe bagli olarak birbirinden farkli tedavi yöntemleri ve süreçleri bulunmaktadir. Kulak çinlamasi sikayetinizin tam olarak neyden kaynaklandigini anlayabilmek için uzman bir kulak burun bogaz hekimine danisarak tedavi sürecinizin belirlenmesi adina detayli bir taramaya girmeniz gerekmektedir. Esas sebep bulunduktan sonra da tedavinizin olumlu bir sekilde sonlandirilma ihtimali daha yüksek olacaktir. Kulak çinlamasi üzerine gelistirilmis tedavi yöntemlerinin genelinde hastalarin bu sorunlarindan kurtulmalari saglanabilmekte ve çinlamanin öncesinde devam eden normal hayatlarina tekrardan kaldiklari yerden devam edebilmektedirler. Kulak çinlamasi sorunlarinda en büyük adim, hastalarin bu sorununu ciddiye alip ciddi bir tedavi görmek adina çaba göstermesidir. Çünkü çogu kisi kulak çinlamasi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadigindan bu rahatsizliklarinin atlatilamayacagi düsüncesine sahiptirler ve bu düsünceleri onlari daha da çok rahatsiz ederek bir yandan da psikolojik olarak bu hastaliklarini daha yüksek dozajda yasamalarina sebebiyet verebilmektedirler. Hatta bazen çinlamanin ötesinde isitme kaybina kadar giden durumlarda ya da çinlamanin sadece tek taraftaki kulakta yükselerek devam etmesi ciddi bir tedavi gerektiren bir durumdur ve asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bunun için ya özel kliniklere ya da bünyesinde çinlamalara karsi tedavi yapabilen üniteleri bulunan hastanelere basvurulmasi çok önemlidir. Tedaviye baslandiktan sonra tedavi sürecinizi birlikte yürüttügünüz hekiminizle birlikte mutlaka çikarilan beslenme düzenine uymali, yasakli durumlari asla ihmal etmemeli ve mümkün oldugunca çabuk sürede iyilesmek için arada yapilabilecek küçük kaçamaklara kesinlikle basvurulmamalidir.

Kulak çinlamasi tedavisi nasil yapilmaktadir?

Kulak çinlamasi tedavisinde hem lazer müdahale tedavisi hem de çinlamayla ilgili çinlama terapisi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kulak çinlamasi ile ilgili tedavilerde lazer müdahalesi asamalari su sekilde gerçeklestirilmektedir;

Kulaga uygulanan lazer isinlari, kulak içerisine dis kulak vasitasiyla ya da bazi seanslarda kulak arkasinda bulunan kemik araciligiyla verilebilmektedir. Bu uygulamanin yapildigi esnada kisi asla bir agri, bir batma ya da yanma hissi veya katlanilmaz bir agri hissetmemektedir.


 
Lazer tedavisi, kulak çinlamasi olan hastaya 2,5 ay boyunca yani 12 hafta boyunca devamli olarak uygulanmaktadir. Ancak üçüncü hafta atlatildiktan sonra tedavi sikligi haftada sadece tek seansa indirilmektedir. Çogu hasta tedavi sürecinin gevsetilmesini kulaklarindaki sorunun azaldigina yorarak randevularini aksatabilmektedir ve bu durum çok yanlis bir hareket olmaktadir. Tedavi sürecinizdeki randevularinizi asla aksatmamaniz gerekmektedir.

Lazer tedavisi klinik ortamlarda arastirilarak kullanimin uygunlugu ve etkinligi kanitlanmis bir kulak çinlamasi tedavisidir. Yapilan uygulamalar sonucunda %60’lara varan oranlarda iyilesmeler görülebilmektedir. Ancak lazer tedavisinde de her tedavi olan hastaya %100 hastaligin tamamen atlatilacagi garantisi verilememektedir.

Kulak çinlamasi hastaliginin yaninda epilepsi hastaligi da olanlar, hamile kadinlar ya da kalbinde kalp pili olan hastalara kulak çinlamasi tedavisi süreçlerinde lazer tedavisinin uygulanmasi sakincali olarak görülmektedir.

Lazer tedavisinin isleyisi ve olanaklari bu sekildeyken kulak çinlamasi terapisi ise su süreçlerde ilerlemektedir;

Öncelikle kulak çinlamasi için tedavi olmak isteyen hastalarin geçmis dönemlerindeki hastalik süreçleri de simdiki süreçleriyle beraber analizleri yapiliyor ve bundan sonra tedavi sürecine baslaniyor. Tedavinin uygulanma asamasinda, kisiye kulagini tirmalamayacak derecede bir arka plan sesi ve gürültüsü verilerek dikkatinin çinlamanin üzerinden çekmesi saglaniyor. Böylelikle seanslar ilerledikçe git gide erken uyaricinin etkisi azaliyor ve ne zaman hasta artik çinlamayi duymadigini söylerse ya da bu süreçlerde de devam eden kontroller tamamen olumlu yanitlar verirse tedavi tamamen sonlandiriliyor. Bugüne kadar bu tedavi yöntemiyle yapilan kulak çinlamasi tedavilerinde hastalarin çogunda %25’lik bir gerileme kaydedilebilerek kisinin normal yasantisina dönmesi saglanabiliyor.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır