Ev Hanimlari Bankalardan Nasil Kredi ve Kredi Karti Alabilir

1.6.2016 16:32:10 BilgeDede
Ev Hanimlari Bankalardan Nasil Kredi ve Kredi Karti Alabilir" title=  
Ev hanimligi” herhalde yeryüzünde en zor ve yogun mesaiye sahip, bununla beraber karsilinda alinan ücreti en düsük islerin basinda geliyordur. Hatta bu is karsiliginda çogu zaman alinan bir bedel bulunmaz. Böyle bir bedel söz konusuysa bile saat ücreti olarak hesaplandiginda çok da iyi bir ücreti oldugu söylenemez. Ücretle ilgili bu belirsizlik nedeniyle tüketici finansman ürünleri basvurulari için yapilan kredi risk degerlendirmesi açisindan da kredi verilmeye uygun, cazip bir meslek dali olarak kabul edilmez. Bir çok ev hanimi yaptiklari kredi / kredi karti basvurularinin onaylanmamasindan sikayet etmektedir. Bu nedenle ev hanimlarina kredi veya kredi karti veren bankalarin kimler oldugu internette hep bir merak konusu olmustur.

Yazilarimizda zaman zaman deginmisizdir, tüketici finansmani ürünleri sunan kuruma gelecege yönelik gelirler karsilik gösterilerek (bazi durumlarda ek olarak sahip olunan mal varligi), tüketiciyle kurum arasinda bir borç alacak iliskisi kurulur. Ülkemizdeki ev hanimlarinin harcadiklari saat ücreti karsiliginin ne oldugu veya yaklasik sayisal bir bedel yasal platformda kabul görecek sekilde hesaplanmis olmadigindan, tüketici finansmani ürünleri basvuru degerlendirmelerinde kabul edilmeleri çok sik rastlanan bir durum degildir.

Yazimizin bundan sonraki kisminda ev hanimlarina kredi veren bankalari isim isim saymamiz malesef mümkün degil; çünkü bu durum, bankalarin ekonomik gelismelere bagli olarak degisen kredi politikalariyla beraber sik sik degisiklige ugrar. Isim verirsek bundan iki yil sonra sartlar degistiginde yalanci durumuna düseriz. Bunun yerine bu konuda basvurulari degerlendiren tahsis birimlerinin olumlu yanit vermesine yardimci olacak birkaç yöntem önermek istiyoruz.

Öncelikle önermek istedigimiz basvurulari mutlaka ilgili bankalarin subelerinden yapmaniz gerekiyor. Internet gibi alternatif dagitim kanallarindan yapilan basvurularin onay oranlari konvansiyonel kanallardan, yani subelerden yapilan basvurulara kiyasla her zaman daha düsük olmustur.

Ev hanimlarina kredi basvurularinda onay almak adina önerebilecegimiz yöntemlerden süphesiz en kolayi, ev hanimligi yapilan haneye gelir saglayan kisilerden kredi sicili müsait olanlarin gelirlerini belgeleyerek basvuruda bulunan ev hanimina kefil olmalari.

is bankasi kredi kampanya faiz tablosuEv hanimlarinin kredi veya kredi karti basvurularinda onay almalarina imkan verecek bir baska yöntem de basvuru sirasinda mal beyani. Siradan bir tahsis elemani, ev hanimi gibi bir mesleki ünvanla yapilan basvuruya önyargi ile yaklasabilir. Bunu tersine çevirmek için degerlendirmeyi yapan kisinin sik rastlamadigi bir mal varligi ise yarayacaktir. Üzerinize kayitli mal varliklari varsa, bunlara ait sahiplik belgesi fotokopisini (otomobil için ruhsat, ev için tapu) basvuruya eklemek kritik önem tasiyacaktir. Bununla beraber sahip olundugu iddia edilen herhangi bir kira geliri varsa, bu geliri belirtirken tapu fotokopisi ile desteklemek olumlu olacaktir.

Günümüzde kredi / kredi karti basvuru degerlendirmelerde isin çogunu karar agaçlari yaparlar. Kredi politikalarini belirleyen birimler tarafindan hazirlanan karar agaçlarini asabilenlerin basvurularinin onaylanmasi çok olasidir. Karar agacini asabilmek için, basvuruyu degerlendiren kurum basvuru sahibi hakkinda ne kadar çok detayli bilgiye sahip olursa, o kadar iyidir. Bunun için böyle bir borç-alacak iliskisi kurmayi düsündügünüz bankada önceden bir mevduat iliskisi kurmaniz çok yardimci olacaktir. Bu hesabi evin faturalarini ödemek için kullanarak banka ile düzenli bir iliski kurarsaniz, söz konusu banka bir süre sonra siz istemeden bir kredi karti veya küçük limitli olsa da bir tüketici kredisi sunabilir.

Bankalarda hesap açmanin en riskli tarafi, söz konusu hesaba bankalarin dönem içerisinde islettikleri hesap isletim ücretidir. Günümüzde birçok banka otomatik ödemesi bulunan hesaplardan hesap isletim ücreti almiyor. Hesap açarken bu tür bankalari tercih etmeniz faydali olacaktir. Aylik düzenli ödemelerinizi bu hesap üzerinden gerçeklestirirseniz, hem parayi yatirmaya gittiginizde sube çalisanlari ile tanisikliginiz olur ve zamani geldiginde sizinle ilgili olumlu görüs bildirebilirler, hem de faturayi ödesin diye verdiginiz kapiciya para üstünü kaptirmamis olursunuz.

Yazimizin basinda da belirttigimiz gibi ev hanimlarina kredi veren bankalara tek tek saymamiz mümkün degil, ancak yukarida önerdigimiz yöntemler ile basvurarak kabul edilme olasiginizi arttirabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır