Anne ve Bebek Sağlığı için Normal Doğum

22.6.2016 10:06:25 BilgeDede
Anne ve Bebek Sağlığı için Normal Doğum" title=  

Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr  Sevilay Kılıçer Nazlı, normal doğum ve  ile ilgili bilgiler verdi.

Dr. Sevilay Kılıçer Nazlı, her annenin  kendi sinin ve bebek sağlığı için normal doğumu tercih etmesi gerektiğini söyledi. Dr Nazlı normal doğum ile ilgili şunları söyledi."Normal doğum, yaratılış gereği anne ve bebek sağlığı için en uygun yöntem. Bu yüzden  normal doğumla sezeryan doğum arasında birçok fark vardır. 


Sezeryanla doğan bebekte akciğer sıkıntısı normal doğumla olan bebekte 5 kat daha fazladır. Sezeryan doğumda annenin hastanede kalış ve iyileşme süresi uzarken, normal doğumda annenin doğum sonrası günlük aktivitelerine birkaç saat sonra başlar.

Normal doğum anestezi almadan yapılırken, Sezeryan anestezi altında bir ameliyatla yapılan doğumdur. Sezeryan  bir doğum yöntemi değil anne ve bebekle ilgili bir problemin varlığında baş vurulan acil bir doğum yaptırılma şeklidir. 

Ameliyat sonrası annenin bebeğini emzirmesi 2 saat sonra annenin ağızdan beslenmesi 8 saat sonrayı bulmakta. Normal doğumda anne plesanta  ayrılmadan bebeği  emzirme başlayabilir. Bu sebepten anne ve bebeğin duygusal yakınlığı başlar annenin iyileşme süreci hızlanır, süt salgılanması artar. 

Normal doğumda anne daha çok çocuk sahibi olabilirken sezeryanda bu sayı sınırlıdır. Çünki sezeryan yeri incelip her gebe kalmada rahmin yırtılma riski artar.”dedi

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır