Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?

22.6.2016 08:49:49 BilgeDede
Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?" title=  

Bacak bacak üstüne atmak en yaygın oturma şekillerinden biri. Çoğumuz otomatik olarak bacak bacak üstüne atıyoruz. Bu duruş zariftir, seksidir ve sık sık feminenlikle ve hanımefendilikle ilişkilendirilir. Düşünmeden bacak bacak üstüne atma alışkanlığı edindik, ama birçoğumuz bunun sağlığımız ve vücudumuz üzerinde yol açabileceği ciddi sorunlardan habersiz.  Bİlge dede Kadın olarak bu duruşla ilgili bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz, böylece tek bir basit hareketle dolaşım problemlerini nasıl önleyebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

 
Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?


Bu kadın buradaki oturuşu sayesinde çoğu kişiye muhtemelen çekici geliyor, ama uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturursanız vücudunuza şunlar olabilir:


♦ Saatlerce belirli bir pozisyonda sabit durmak, peroneal sinir felci adı verilen bir rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum, eğer uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda oturursanız da gerçekleşebilir. Ancak peroneal sinir felcine neden olma olasılığı en yüksek pozisyon bacak bacak üstüne atılan duruş.

♦ 2010'da yapılan çeşitli araştırmalarda, bacak bacak üstüne atmış şekilde uzun süre oturmanın vücuttaki kan basıncını yükselttiği gösterildi. Normalde kan basıncı seviyenizle ilgili bir sorununuz olmasa dahi, bu pozisyonda oturmaktan kaçınmak daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur ve dolaşım rahatsızlıkları oluşumunu önler.

 
Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?


Bunun nedenlerinden biri bacaklarınızdan birini diğerinin üzerine attığınızda kan, bacaklarınızdan göğüs tarafına doğru yükselir. Bu da kalpten daha fazla miktarda kan pompalanmasına, dolayısıyla kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Kan basıncındaki artışın ardındaki bir diğer açıklama ise, bacak kaslarındaki izometrik egzersizin (eklemlerinizin hareket etmediği ve kaslarınızın boyunda değişim olmadığı egzersiz), kanın akışına karşı uygulanan direnci yükseltmesidir. İşte bu yüzden, bacaklarınızı bilek seviyesinde üst üste atmak ile bacak bacak üstüne atmak aynı etkiye sahip değil.

 
Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?


♦Bu duruş aynı zamanda leğen kemiği oransızlığına yol açabilir. Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmak, zamanla uyluk içi kaslarının kısalmasına, uyluk dışı kaslarının ise uzamasına neden olur ve eklemleri yerinden çıkma riskine açık hale getirir.♦Bacak bacak üstüne atma alışkanlığı örümcek damarlar oluşumu riskini yükseltir. Varisli damarların birincil nedeni genleriniz de olsa, sık sık bacak bacak üstüne atmak sıkışan damarlarda iltihapa yol açar. Kan damarlarında bulunan küçük kapakçıklar, kanın yanlış yönde akmasını önler. Bacak bacak üstüne attığınızda damarlarınızdaki basınç yükselir ve kan akışınıza sekte vurur, bu da damarların daralmasına ve zayıflamasına neden olur ve ters yönde kan akışı mümkün hale gelir. Bunun sonuncuda bacaklarda kan toplanması meydana gelir ve damarlar şişer.
Son olarak; yapılan bir araştırmada, günde üç saatten fazla süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmanın kişide kambur duruşa, bel ve boyun ağrılarına ve kalçalarda rahatsızlığa neden olduğu bulundu.Neden Asla Bacak Bacak Üstüne Atmamalısınız?


Size üzerinde düşünülecek bazı bilgiler verdiğimize göre, sağlık açısından kısa ve uzun vadede oluşturduğu risklerden kaçınmak için bu alışkanlığınızdan tümden vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Bir daha bacak bacak üstüne attığınızı fark ettiğinizde bacaklarınızı geri indirmeyi unutmayın!


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır